Urząd Skarbowy czynny wieczorem i w sobotę. Rewolucja? Na razie na próbę

Od jutra wielka zmiana w wybranych skarbówkach. Załatwisz w nich sprawy wieczorem i w sobotę. To kolejny eksperyment fiskusa.

Pracujesz do późna i nie masz czasu na załatwienie spraw urzędowych? Niedługo może się to zmienić (i wcale nie chodzi o utratę pracy). Urzędy skarbowe, czynne dotychczas maksymalnie do godz. 18, już niebawem mogą w całym kraju przyjmować interesantów wieczorami i w soboty.

Od jutra do 30 listopada 2015 r. w wybranych urzędach będzie można załatwić sprawy w dodatkowych godzinach: w poniedziałki do godziny 20 oraz w soboty od godz. 8 do 12. Jak informuje Ministerstwo Finansów, zdobyte w ramach pilotażu informacje i doświadczenia pozwolą na wprowadzenie w przyszłości korzystniejszych dla interesantów godzin pracy urzędów w całym kraju.

Do pilotażu wyznaczono na razie cztery placówki: US Łódź-Widzew, US w Zgierzu, US Warszawa-Bielany i US w Piasecznie. Mają być one tymczasowo czynne w godzinach: poniedziałek 7.30-20, wtorek-piątek 7.30-15.30, sobota 8-12.

Fiskus testuje dłuższe godziny pracy, chce bowiem pójść na rękę tym, którzy ze względów zawodowych i komunikacyjnych nie są w stanie dotrzeć do urzędu do godz. 18 w wyznaczonym jednym dniu.

Fiskus mówi po ludzku

W lipcu pisaliśmy o innym eksperymencie skarbówki , która postanowiła wysłać wezwania do zapłaty podatków napisane prostym językiem, bez prawniczo-urzędowych sformułowań. W listach m.in. zamiast tradycyjnych ustawowych zwrotów użyto odwołań do przyzwoitości i obywatelskiego obowiązku, znalazła się ogólna informacja o możliwości wszczęcia egzekucji administracyjnej i prosta zapowiedź, że reakcja adresata na pismo będzie weryfikowana.

W efekcie dłużnicy szybciej spłacili zaległości. Dostawszy takie pismo, wpłat dokonało 1058 podatników, na tradycyjne wezwanie odpowiedziało 708. Co więcej osoby wezwane "po ludzku" płaciły najczęściej już w pierwszym tygodniu po otrzymaniu listu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: