Ten wykres MUSISZ dzisiaj zobaczyć. Pokazuje nasz sukces w walce z największym problemem ludzkości

W końcu dobre wieści. Po raz pierwszy w historii liczba osób na świecie żyjących w skrajnym ubóstwie spadła poniżej 10 proc. To znakomita wiadomość, choć jest jedno ?ale?.

Według Banku Światowego procent osób żyjących za mniej niż 1,9 dol. dziennie (ustalony w tym roku próg skrajnego ubóstwa - ok. 7,5 zł) spadł z 12,8 proc. w 2012 r. do 9,6 proc. w 2015 r. To najlepszy wynik w historii i prawdziwy powód do zadowolenia, bo jeszcze 25 lat temu co trzecia osoba na Ziemi żyła w skrajnie trudnych warunkach. Teraz co dziesiąta.

- Możemy być pierwszym pokoleniem w historii, które położy kres skrajnemu ubóstwu - powiedział kilka tygodni temu szef Banku Światowego Jim Yong Kim.

Według Kima spadek jest wynikiem dynamicznego wzrostu gospodarczego, inwestowania w służbę zdrowia, opiekę społeczną oraz przede wszystkim w edukację, która pozwala milionom ludzi wyjść ze skrajnej biedy.

Jest jednak jedno "ale". Choć dane mogą dodawać otuchy, trzeba podchodzić do nich z dystansem. W przeszłości Bank Światowy informował, że tylko 77 proc. spośród 155 przebadanych krajów prowadziło rzetelne dane na temat ubóstwa. Ostatnie wyliczenia z 2015 r. pomijają także Bliski Wschód, gdzie toczy się obecnie wojna i niemożliwością jest zebranie jakichkolwiek danych na ten temat. Pomimo to w najbliższych latach tendencja spadkowa ma się utrzymać. Przed nami jeszcze sporo roboty.

Procent populacji zagrożonej skrajną biedą

 

Create line charts

Nie widzisz wykresu? Znajdziesz go tutaj>>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: