Nie chronimy właściwie naszych kont przed hakerami. Gubi nas poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do banku

Polacy nie zabezpieczają wystarczająco swoich kont bankowych przed atakami hakerów - alarmuje Komisja Nadzoru Finansowego. Czujemy się zbyt bezpiecznie i myślimy, że bank zrobi to za nas - nie zmieniamy haseł, nie sprawdzamy operacji i nie bronimy się przed złośliwym oprogramowaniem.

Poczucie bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej usypia czujność jej użytkowników. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zbadał poziom świadomości użytkowników w sieci, w tym bankowości mobilnej. Jak wnika z raportu KNF, niemal połowa Polaków korzysta z bankowości elektronicznej przynajmniej raz w tygodniu a 13 proc. - codziennie. Jednak pomimo takiej popularności większość z nas nie dba o właściwe zabezpieczeni swoich pieniędzy.

Złudne poczucie bezpieczeństwa

Bankowość elektroniczna w ocenie ankietowanych wydaje się rozwiązaniem bezpiecznym. Ponad 90 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zostało ofiarą cyberataków. Z taką formą próby przestępstwa świadomie spotkało się - w zależności od rodzaju ataku - od 1 do 5 proc. Użytkownicy bankowości elektronicznej najczęściej wskazywali na przypadki otrzymywania fałszywej wiadomości z odnośnikiem do strony udającej bankową, na której wpisuje się dane do logowania oraz próby zainfekowania komputera wirusem, który może przejąć kontrolę nad dostępem do rachunku bankowego.

Jednocześnie 7 proc. badanych nie ma pewności, czy nie próbowano przeprowadzić cyberataku na ich rachunek bankowy. Ankietowani rzadziej wskazywali na przypadki udostępnienia danych z karty kredytowej przez telefon lub na niezaufanej stronie 79% 28% 21% 5% Komputer przenośny (laptop) Komputer stacjonarny Smartfon lub inny telefon komórkowy Tablet Jakich urządzeń używa Pan/Pani, korzystając z usług bankowości elektronicznej? 3 internetowej oraz podmiany cyfr numeru rachunku przy próbie jego skopiowania w czasie wykonywania przelewu płatniczego.

embed

Źródło: KNF

Nie zmieniamy haseł i nie sprawdzamy operacji

Z badania wynika, że 68 proc. korzystających z tego kanału nie zmienia cyklicznie hasła dostępu do panelu bankowego, 55 proc. nie wpisuje ręcznie numeru rachunku, wykonując przelew internetowy, a połowa badanych nie przegląda na bieżąco historii rachunku pod kątem podejrzanych transakcji. Natomiast nieco ponad połowa zainstalowała i aktualizuje na bieżąco programy antywirusowe, które może uchronić komputer przed złośliwym oprogramowaniem.

Bankowość internetowaBankowość internetowa KNF

Źródło: KNF

Akcja KNF

Obecnie trwa druga odsłona kampanii "Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci", w której Urząd KNF przypomina o świadomym korzystaniu z bankowości elektronicznej. Przekaz zwraca uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych m.in. z udostępnianiem osobom trzecim loginu i hasła, danych wrażliwych z kart płatniczych czy też uważnym czytaniem korespondencji bankowej. Kampania z udziałem aktora Jacka Rozenka prowadzona jest równolegle w telewizji, radiu i w internecie. Więcej informacji o kampanii dostępnych jest w serwisie Komisji Nadzoru Finansowego.

Więcej o: