Jak giełda zareaguje na prezentację iPhone 6? Oto kamienie milowe w historii Apple [WYKRES]

Apple obecny jest na giełdzie od ponad 30 lat. Sprawdzamy, jaki wpływ na wartość akcji miały prezentacje kolejnych modeli jednego z najpopularniejszych smartfonów świata - iPhone'a. Czy dzisiejsza premiera jego szóstej generacji spowoduje zamieszanie na giełdzie? Przekonaj się, czytając naszą relację na żywo już od godz. 19.

W czerwcu 2014 r. Apple przeprowadził split akcji w stosunku 7:1. Każdy akcjonariusz dostał wówczas 7 nowych akcji za każdą jedną akcję posiadaną wcześniej. Oczywiście nie zmieniło to wartości spółki oraz wartości portfeli akcjonariuszy. Po tej operacji wszystkich akcji jest 7 razy więcej, ale ich wartość jednostkowa będzie 7 razy mniejsza.

Na naszych wykresach przedstawiamy historyczne wartości akcji po uwzględnieniu splitu 7:1.

Apple, założone w 1976 r. przez Steve'a Wozniaka, Steve'a Jobsa i Ronalda Wayne'a, zadebiutowało na amerykańskiej giełdzie w 1980 r.

W 1984 r. kurs akcji wynosił niecałe pół dolara. W ciągu kolejnych kilku lat nie zmienił się znacznie, oscylując wokół 1-2 dol. Dopiero w 1999 r. cena akcji wzrosła do niemal 3,5 dol. Jednak naprawdę duży, bo ponaddwukrotny skok wartości udziałów nastąpił w 2007 r.

Kamienie milowe w historii AppleKamienie milowe w historii Apple Gazeta.pl

1 - prezentacja iPhone,

2 - prezentacja iPhone 3G,

3 - prezentacja iPhone 3GS,

4 - prezentacja iPhone 4,

5 - prezentacja iPhone 4s,

6 - prezentacja iPhone 5,

7 - prezentacja iPhone 5S.

To właśnie wtedy, a dokładnie 29 czerwca 2007 r., zadebiutował pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple, który (według niektórych) już na zawsze zmienił rynek komputerowy i telekomunikacyjny oraz odesłał do lamusa wszechobecne wówczas telefony komórkowe.

Druga generacja iPhone'a, czyli 3G, została zaprezentowana w czerwcu 2008 r. Mimo wprowadzenia na rynek odświeżonego smartfona Apple kurs akcji zaczął gwałtownie spadać - w ciągu czterech miesięcy z 24 do 12,1 dol.

Później było już tylko lepiej. Prezentacje kolejnych modeli popularnego smartfona pomagały firmie rosnąć w siłę, kurs akcji rósł systematycznie. Wyjątkiem był rok 2013, jednak gdy Apple poszerzyło swą ofertę o najnowszy model iPhone 5S, wartość udziałów znów wystrzeliła w górę, aż w sierpniu 2014 r. osiągnęła rekordowe 102,5 dol.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Więcej o: