Właściciel sieci aptek Dbam o Zdrowie kupuje drogerie Natura. Przejmie 258 placówek

Spółka CEPD N.V., właściciel sieci aptek Dbam o Zdrowie, nabyła od Alior Bank i Erste Group Bank firmę Polbita, właściciela drogerii Natura. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na transakcję.

Drogerie Natura posiadają 258 sklepów i są jedną z największych sieci działających na polskim rynku kosmetycznym. Firma zatrudnia blisko 1500 osób. Natomiast CEPD N.V. (Corporation of European Pharmaceutical Distributors N.V.) to jedna z głównych europejskich spółek w branży detalicznej dystrybucji farmaceutyków. Poprzez swoje spółki zależne w poszczególnych krajach zarządza grupą prawie 1300 aptek w Polsce, na Litwie oraz w Wielkiej Brytanii.

W Polsce CEPD N.V. za pośrednictwem spółki DOZ SA zarządza grupą aptek Dbam o Zdrowie, do której należy ponad 900 placówek, w tym 597 własnych oraz 316 franczyzowych.

- Decyzja o przejęciu sieci drogerii wynika z analizy rynku kosmetycznego w Polsce i jego dynamicznego rozwoju przy średniej rocznej stopie wzrostu w wysokości prawie 5 proc. w ciągu ostatnich 7 lat - mówi Ron Drori, prezes CEPD N.V. Podkreśla również, że sytuacja na polskim rynku farmaceutycznym stwarza potrzebę dywersyfikacji obszarów działalności w celu poprawy jej efektywności i zaspokojenia zmieniających się potrzeb klientów.

Według firmy badawczej PMR w 2013 r. polski rynek kosmetyków był wart 20 mld zł. Zgodnie z prognozami do końca 2016 r. jego wartość wzrośnie do 23 mld zł.

W swojej strategii CEPD N.V. stawia na dalszy rozwój drogerii Natura. - Mamy doświadczenie w zarządzaniu dużymi sieciami sprzedaży detalicznej w Polsce oraz za granicą i jesteśmy przekonani, że wykorzystamy je z korzyścią dla rozwoju drogerii Natura - podkreśla Drori.

Głównymi elementami finansowymi transakcji są zobowiązanie CEPD N.V. do dofinansowania Polbita Sp. z o.o. kwotą 10 mln zł oraz zapewnienie przez Alior Bank SA oraz Erste Group Bank AG długoterminowego finansowania dłużnego w łącznej kwocie do 150 mln zł przeznaczonego na rozwój i refinansowanie obecnego zadłużenia Polbita Sp. z o.o., które zabezpieczone będzie m.in. gwarancją CEPD N.V. oraz Pelion SA na łączną kwotę 62,5 mln zł.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Więcej o: