Ćwierć wieku rejestru polskich domen (.pl)

Rejestr domen .pl 30 lipca 2015 r. kończy 25 lat. W ciągu tego czasu domena .pl zyskała ogromną popularność - według najnowszych danych obecnie jest już ponad 2,6 mln zarejestrowanych polskich domen, a z roku na rok rośnie liczba stron internetowych z adresami w domenie .pl. Stanowią one 1,5 proc. ogólnej puli witryn internetowych i tym samym ?peelka? jest dziewiątą co do popularności domeną na świecie*.

Domena z rozszerzeniem .pl jest oczywistym wyborem dla wszystkich, którzy chcą zaistnieć w polskiej sieci. Podkreśla ona fakt prowadzenia działalności na naszym rynku i uwiarygodnia firmę w oczach klientów. Ważne jest, aby już na etapie myślenia o założeniu biznesu sprawdzić dostępność nazwy w rozszerzeniu .pl, bowiem jej popularność szybko rośnie. W styczniu 2011 roku strony WWW z adresami w domenie .pl stanowiły 0,9 proc. puli adresów internetowych na świecie. Rok później było to już 1,1 proc., a w styczniu 2013 roku - aż 1,4 proc. W czerwcu 2015 roku adresy z polską końcówką to już 1,5 proc. światowego internetu.

- Jeśli wybrany adres internetowy jest dostępny w domenie .pl, powinien być rejestrowany w pierwszej kolejności - radzi Aleksandra Strzelecka-Jaroszek, menedżer produktu w Nazwa.pl, firmie, która jest największym polskim rejestratorem domen i dostawcą usług internetowych dla firm.

- Wiele firm właśnie tak postępuje, a co bardziej świadomi przedsiębiorcy wręcz uzależniają wybór nazwy firmy lub marki od dostępności adekwatnego adresu internetowego z końcówką .pl - dodaje Strzelecka-Jaroszek.

Polska domena - garść faktów

Według raportu NASK w pierwszym kwartale 2015 roku zarejestrowanych zostało 284 806 nowych nazw domeny .pl, co oznacza, że średnio dziennie rejestrowanych było 3165 nazw z rozszerzeniem .pl.

W marcu br. dokonano aż 105 623 nowych rejestracji, co stanowi trzeci wynik w historii pod tym względem, a średnio na jednego abonenta przypadało 2,65 nazwy domeny .pl.

Spośród 960 tys. abonentów nazw domeny .pl 34,25 proc. to osoby prywatne, a 65,75 proc.- przedsiębiorcy i organizacje.

Regionalnie, biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu liczby utrzymywanych nazw, na pierwszym miejscu uplasowało się województwo warmińsko-mazurskie (w 2014 roku przybyło tam aż 18,98 proc. nazw w domenie .pl), a pod względem nowych rejestracji dokonanych w ostatnim kwartale 2014 roku najliczniejszą grupę stanowiły rejestracje na rzecz abonentów z województwa mazowieckiego - blisko 25 proc.

Co trzecia domena .pl zarejestrowana w NASK tworzona była za pośrednictwem Nazwa.pl.

embed

Domeny na świecie

Światowy rynek domen 15 marca br. ukończył 30 lat. Pierwsza domena internetowa .com - Symbolics.com - została bowiem zarejestrowana 15 marca 1985 roku. Obecnie na świecie jest już ponad 293 miliony zarejestrowanych domen**.

Według statystyk serwisu Web Technology Surveys z czerwca br. najpopularniejszą domeną na świecie jest .com - strony WWW z tą końcówką stanowią większość, bo aż 51,1 proc. spośród ogólnej puli adresów internetowych.

Dużą popularnością (także w Polsce) cieszą się również domeny .eu. Według raportu EURid w pierwszym kwartale 2015 roku zarejestrowano ponad 200 tysięcy nowych domen europejskich. W Polsce liczba utrzymywanych domen .eu wzrosła o 5,3 proc. względem poprzedniego kwartału i aż 17 proc. względem analogicznego okresu w 2014 roku, co spowodowało, że nasz kraj obok Chorwacji i Włoch znalazł się w pierwszej trójce państw, które odnotowały największy wzrost w obszarze domen .eu. Domena .eu jest obecnie trzecią z najchętniej zamawianych końcówek w Polsce, zaraz po rozszerzeniach .pl i .com.pl.