1000 złotych za otwarcie konta, laptop za kartę. Gdzie opłaca się założyć rachunek? [PORADNIK]

Niewielka premia w PKO BP i Eurobanku, wyższa w Banku Millennium i zaskakująco cenne nagrody w Citi Handlowym i Credit Agricole - w taki sposób banki motywują nowych klientów do otwarcia konta lub zakupu karty.

Promocji w bankach jest w tym roku wyjątkowo dużo. Konsekwentnie korzystając ze wszystkich, można będzie zyskać nawet 6-7 tys. zł, licząc łącznie premie finansowe i wartość nagród rzeczowych - szacuje Michał Pałka, autor serwisu LiveSmarter.pl , poświęconego bankowym (i nie tylko bankowym) promocjom. Przykładów hojności banków nie trzeba daleko szukać. W Credit Agricole można obecnie zyskać 1000 zł za otwarcie konta, a w Citi Handlowym - dostać laptop w zamian za zakup karty kredytowej. Zdarza się nawet, że klient może wybierać spośród różnych promocji tego samego produktu, jak w Banku Millennium , nagradzającym za otwarcie Konta 360°.

Bank rozdaje laptopy

Jakie dokładnie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z najatrakcyjniejszych ofert? Promocja Citi Handlowego , w której nagrodą jest laptop o wartości 1279 zł, jest dostępna w serwisie Groupon . Na początek należy więc zainwestować 5 zł w kupon uprawniający do zakupu na specjalnych warunkach karty kredytowej Citibank World. Aby otrzymać nagrodę, należy przez trzy miesiące płacić kartą po 2500 zł miesięcznie i dodatkowo przynajmniej raz zalogować się do serwisu internetowego banku. Sama karta jest niestety dość droga, bo jej używanie kosztuje aż 18 zł miesięcznie, a z opłaty zwalniają dopiero obroty bezgotówkowe na poziomie 4000 zł/ mies.

Możesz dostać też nawet 1 tys. zł

Znacznie bardziej skomplikowana jest promocja Credit Agricole . Za otwarcie konta można otrzymać nawet 1000 zł, jednak wypłata tej premii będzie rozłożona aż na 18 miesięcy. 100 zł można zyskać za samo otwarcie rachunku, kolejne 100 zł - za zamknięcie konta w innym banku, na które obecnie wpływa wynagrodzenie i wydanie dyspozycji przelewania pensji do Credit Agricole. 300 zł bank wypłaca za opłacanie z konta rachunków za gaz, energię, wodę, telewizję, internet lub telefon, wreszcie 500 zł - za płatności kartą. W zamian za wysoką nagrodę bank wymaga więc, by nowe konto stało się naszym podstawowym.

150 zł od Banku Millennium

W Banku Millennium obowiązują obecnie dwie promocje dla otwierających Konto 360° (niestety, nie można ich łączyć). W prostszej z nich można otrzymać 150 zł w trzech miesięcznych transzach po 50 zł. Pierwszy bonus otrzymujemy za wykonanie transakcji bezgotówkowych kartą debetową o wartości minimum 360 zł, kolejne - gdy w grudniu i w styczniu wydamy kartą po 360 zł i dodatkowo zapewnimy wpływ pensji na konto. Warunki są więc bardzo proste do spełnienia. W innej promocji bank przez sześć miesięcy płaci nowym posiadaczom Konta 360° po 60 zł za transakcje bezgotówkowe kartą i płatności mobilne. Łącznie można więc zyskać 360 zł. Otwierając konto w jednej z tych promocji, można dodatkowo przez trzy miesiące korzystać z promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym (3,0 proc. dla kwot do 100 tys. zł, 2,6 proc. dla nadwyżki ponad tę kwotę).

Możliwości otrzymania premii w zamian za otwarcie konta na tym się nie kończą. W Eurobanku, podobnie jak w Millennium, trwają obecnie dwie akcje sprzedażowe. Nowy posiadacz konta może zyskać 50 zł, jeśli założy rachunek w promocji z serwisem Comperia.pl albo 100 zł, jeśli skorzysta z rekomendacji dotychczasowego klienta. W obu przypadkach warunki, jakie musi spełnić nowy klient, są niewygórowane, a dodatkowo na otwierających rachunki czeka bardzo atrakcyjna promocja lokat terminowych . Również 100 zł wynosi premia za otwarcie konta w PKO BP z polecenia innego posiadacza rachunku. By ją otrzymać, nowy klient musi zapłacić 200 zł kartą i 10 zł z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

Kto nowy, kto stary?

Zdecydowana większość bankowych promocji jest kierowana tylko do nowych klientów. Jednak taki status mają nie tylko osoby, które nigdy nie korzystały z usług danej instytucji. Jak ocenia Michał Pałka z LiveSmarter.pl , najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wykluczanie z promocji na zasadzie okresu karencji. Bank określa wtedy w regulaminie graniczną datę i wyklucza z promocji osoby, które posiadały konto lub kartę po tym dniu.

- Okresy karencji są bardzo różne. Na przykład Citibank, który w tym roku kilka razy rozdawał nowym klientom prezenty o wartości nawet ponad tysiąca złotych, zwykle przyjmował, że nowym klientem jest osoba, która nie miała głównej karty kredytowej od początku 2013 roku. Również PKO BP stosuje podobny okres karencji w swoich programach poleceń - uznaje za nowych tylko tych klientów, którzy nie posiadali konta przez ostatnie trzy lata. Najczęściej jednak warunki są mniej restrykcyjne. Na przykład z najnowszej akcji Banku Millennium wyłączone są osoby, które miały tam konto po 1 kwietnia 2015 r. Osoby, które zamknęły rachunek najpóźniej w marcu, mogą więc w łatwy sposób zyskać 150 złotych. W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że z promocji na start w danym banku da się skorzystać średnio raz w roku - wyjaśnia Michał Pałka.

W regulaminach zdarzają się też, choć na szczęście rzadko, bardziej restrykcyjne zapisy. Skorzystałeś z promocji? Nie masz szans, by zrobić to po raz kolejny, choćbyś dawno zamknął konto. - Przykładem może być aktualna promocja Smart Banku, z której wyłączone są wszystkie osoby posiadające kiedykolwiek konkretny typ rachunku w tym banku. Podobnie wygląda sytuacja z gigantyczną premią 1000 zł od Credit Agricole . Ta oferta jest niedostępna dla osób, które korzystały z poprzednich edycji promocji banku. Dopiero gdyby któryś z tych banków zaczął promować nowy typ rachunku, a stare konta wycofał z oferty, prawdopodobnie pozwoliłby po raz kolejny skorzystać z przywilejów dla nowych klientów - mówi Michał Pałka z LiveSmarter.pl .

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: