Pierwsze osoby rozpoczną pracę w centrum już w styczniu przyszłego roku. Docelowo znajdzie w nim zatrudnienie ponad 140 specjalistów, którzy będą wspierać działania operacyjne Ubera w regionie.
- Głównym zadaniem powstającego centrum będzie rozwiązywanie problemów - zastanawianie się nad tym, co nie działa właściwie, co możemy robić lepiej, a następnie wdrażanie tego w życie. Te zadania będą wymagały konkretnych umiejętności i uznaliśmy, że w Krakowie będzie nam najłatwiej znaleźć odpowiednich ludzi - tłumaczy Kacper Winarczyk, dyrektor operacyjny Ubera w Polsce
Center of Excellence w Krakowie to pierwsza tego typu inwestycja w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a druga, po irlandzkim Limerick, na Starym Kontynencie. Centrum będzie ważnym punktem operacyjnym w regionie, a jego zadaniem będzie zapewnienie wysokiej jakości usług dla użytkowników i kierowców korzystających z aplikacji w Europie, na Bliskim Wschodzie, a także w Afryce.
Browar Lubicz w Krakowie - tu powstanie centrum usług firmy Uber Uber
- Wybraliśmy Polskę głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, z powodu bardzo utalentowanych ludzi. Głównym założeniem Center of Excellence jest zatrudnienie osób znających języki obce, które będą zajmować się sprawami kierowców, którzy z nami współpracują. Doszliśmy do wniosku, że jest najlepszym miejscem do realizacji tych zadań. Drugim czynnikiem decydującym jest entuzjazm, z jakim jesteśmy tu przyjmowani - zarówno przez klientów, jak i kierowców - mówi Jambu Palaniappan, dyrektor regionalny Ubera w EMEA
Uber już teraz szuka pracowników do krakowskiego centrum. Informacje na temat ofert można znaleźć na www.uberkrakow.com. Poszukiwane są między innymi osoby znające języki obce. Firma uzgodniła wynajem przestrzeni położonej w Browarze Lubicz w centrum Krakowa.
Inwestycja w pierwsze Center of Excellence w Europie Środkowej otrzymała wsparcie biura radcy handlowego ambasady amerykańskiej w Polsce, Amerykańskiej Izby Handlowej, natomiast Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA zapewniła firmie konsultacje i doradztwo inwestycyjne. O inwestycji wypowiedzieli się też pozytywnie przedstawiciele lokalnego biznesu, m.in. Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.
To aplikacja mobilna, dzięki której zamówimy transport osobowy za pomocą smartfona, czyli w prostych słowach: konkurencja dla korporacji taksówkowych. Na podstawie naszej lokalizacji program proponuje kierowców znajdujących się w naszej okolicy, a my wybieramy, który z nich zawiezie nas do celu.
Aplikacja Uber dostępna jest w sklepach App Store (dla urządzeń z systemem iOS), Google Play (Android) oraz Windows Phone Store. Po jej zainstalowaniu należy się zarejestrować i podać numer karty płatniczej, z której pobierane będą opłaty za przejazdy. Gdy konto zostanie założone, będziemy już mogli zamawiać przewozy na dowolny adres w Warszawie i Krakowie.
Uber to typowy start-up założony w 2009 r. w San Francisco przez Garretta Campa i Travisa Kalanicka. Panowie zaczynali od oferowania klientom przewozów luksusowymi autami Lincoln, Cadillac czy BMW serii 7. W 2010 r. firmę dofinansowała grupa aniołów biznesu z Doliny Krzemowej, a rok później kilku inwestorów (m.in. Goldman Sachs i Menlo Ventures) włożyło w start-up ponad 40 mln dol. W 2012 r. ofertę firmy rozszerzono o UberX - usługę dla przeciętnego Smitha, czyli wygodny transport typowymi autami miejskimi. Od niedawna w cenniku znalazły się również usługi kurierskie na Manhattanie.
Uber w Polsce jest obecny od niemal 1,5 roku i jest już dostępny w pięciu miastach - w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu.