Jedyna taka inwestycja Ubera w tej części Europy. Firma wyda w Polsce miliony złotych

Uber zainwestuje w Polsce 38 mln złotych, tworząc pierwsze Center of Excellence w Europie Środkowej. W ten sposób Polska stanie się centrum operacyjnym amerykańskiej firmy w regionie Europy Środkowej, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Pierwsze osoby rozpoczną pracę w centrum już w styczniu przyszłego roku. Docelowo znajdzie w nim zatrudnienie ponad 140 specjalistów, którzy będą wspierać działania operacyjne Ubera w regionie.

- Głównym zadaniem powstającego centrum będzie rozwiązywanie problemów - zastanawianie się nad tym, co nie działa właściwie, co możemy robić lepiej, a następnie wdrażanie tego w życie. Te zadania będą wymagały konkretnych umiejętności i uznaliśmy, że w Krakowie będzie nam najłatwiej znaleźć odpowiednich ludzi - tłumaczy Kacper Winarczyk, dyrektor operacyjny Ubera w Polsce

Pierwsze w regionie, drugie w Europie

Center of Excellence w Krakowie to pierwsza tego typu inwestycja w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a druga, po irlandzkim Limerick, na Starym Kontynencie. Centrum będzie ważnym punktem operacyjnym w regionie, a jego zadaniem będzie zapewnienie wysokiej jakości usług dla użytkowników i kierowców korzystających z aplikacji w Europie, na Bliskim Wschodzie, a także w Afryce.

Browar Lubicz w Krakowie - tu powstanie centrum usług firmy UberBrowar Lubicz w Krakowie - tu powstanie centrum usług firmy Uber Uber

- Wybraliśmy Polskę głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, z powodu bardzo utalentowanych ludzi. Głównym założeniem Center of Excellence jest zatrudnienie osób znających języki obce, które będą zajmować się sprawami kierowców, którzy z nami współpracują. Doszliśmy do wniosku, że jest najlepszym miejscem do realizacji tych zadań. Drugim czynnikiem decydującym jest entuzjazm, z jakim jesteśmy tu przyjmowani - zarówno przez klientów, jak i kierowców - mówi Jambu Palaniappan, dyrektor regionalny Ubera w EMEA

Praca dla specjalistów

Uber już teraz szuka pracowników do krakowskiego centrum. Informacje na temat ofert można znaleźć na www.uberkrakow.com. Poszukiwane są między innymi osoby znające języki obce. Firma uzgodniła wynajem przestrzeni położonej w Browarze Lubicz w centrum Krakowa.

Inwestycja w pierwsze Center of Excellence w Europie Środkowej otrzymała wsparcie biura radcy handlowego ambasady amerykańskiej w Polsce, Amerykańskiej Izby Handlowej, natomiast Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA zapewniła firmie konsultacje i doradztwo inwestycyjne. O inwestycji wypowiedzieli się też pozytywnie przedstawiciele lokalnego biznesu, m.in. Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.

Czym jest Uber?

To aplikacja mobilna, dzięki której zamówimy transport osobowy za pomocą smartfona, czyli w prostych słowach: konkurencja dla korporacji taksówkowych. Na podstawie naszej lokalizacji program proponuje kierowców znajdujących się w naszej okolicy, a my wybieramy, który z nich zawiezie nas do celu.

Aplikacja Uber dostępna jest w sklepach App Store (dla urządzeń z systemem iOS), Google Play (Android) oraz Windows Phone Store. Po jej zainstalowaniu należy się zarejestrować i podać numer karty płatniczej, z której pobierane będą opłaty za przejazdy. Gdy konto zostanie założone, będziemy już mogli zamawiać przewozy na dowolny adres w Warszawie i Krakowie.

Uber to typowy start-up założony w 2009 r. w San Francisco przez Garretta Campa i Travisa Kalanicka. Panowie zaczynali od oferowania klientom przewozów luksusowymi autami Lincoln, Cadillac czy BMW serii 7. W 2010 r. firmę dofinansowała grupa aniołów biznesu z Doliny Krzemowej, a rok później kilku inwestorów (m.in. Goldman Sachs i Menlo Ventures) włożyło w start-up ponad 40 mln dol. W 2012 r. ofertę firmy rozszerzono o UberX - usługę dla przeciętnego Smitha, czyli wygodny transport typowymi autami miejskimi. Od niedawna w cenniku znalazły się również usługi kurierskie na Manhattanie.

Uber w Polsce jest obecny od niemal 1,5 roku i jest już dostępny w pięciu miastach - w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu.

Zobacz wideo
Więcej o: