Zapomnijcie o bankach i spółkach paliwowych, to technologia rządzi światem. Oto 10 największych firm w 2015 roku

W 2005 r. wśród 10 największych firm świata znajdowała się tylko jedna firma technologiczna - Microsoft. Dziś połowa tej listy to firmy właśnie z tej branży, należą do nich pierwsze trzy miejsca.

Technologia rządzi światem i to ona obecnie nadaje ton. Widać to choćby po zestawieniu największych firm z ostatnich 10 lat przygotowanym przez Goldman Sachs. Podczas gdy w 2005 r. prym wiodły banki i firmy paliwowe (po trzy w pierwszej dziesiątce), dziś ich miejsce zajęły firmy technologiczne. Nie tylko połowę pierwszej dziesiątki największych firm świata stanowią firmy z tej branży, ale także to do nich należą pierwsze trzy miejsca. Zresztą odbyło się to kosztem właśnie banków i firm paliwowych, które w 2015 r. mają już tylko po jednym reprezentancie.

Technologia wygrywa...

Niepodzielnie od pięciu lat rządzi firma Apple, przed Alphabet Inc., czyli po prostu Google'em i należącymi do niego firmami; trzecie miejsce przypadło Microsoftowi, który od 10 lat plasuje się w okolicach 3.-4. pozycji. Warto zresztą zwrócić uwagę, że zmiany wśród największych firm związane są z pojawieniem się i wzrostem znaczenia smartfonów, które sprawiły, że zwykłe telefony komórkowe zmieniły się w małe komputery połączone z aparatem fotograficznym i odtwarzaczem muzyki. Bez nich rozwój takich firm jak Apple, Facebook czy Alphabet nie byłby możliwy.

Co ciekawe, 2015 rok jest także wyjątkowy pod innym względem - po raz pierwszy od przynajmniej 10 lat poza pierwszą trójkę wypadł amerykański gigant paliwowy Exxon Mobil.

Oto 10 największych firm w ostatnich 10 latach:

10 największych firm w latach 2005 - 201510 największych firm w latach 2005 - 2015 Bloomberg.com

Więcej zestawień przygotowanych przez Goldman Sachs znajduje się na stronie Bloomberg.com

Więcej o: