Moody's o podatku bankowym: " Sektor gorzej zniesie wszelkie turbulencje". Co z klientami?

Agencja ratingowa krytykuje wprowadzenie przez rząd Beaty Szydło podatku bankowego. Zyski netto banków spadną, a same instytucje będą gorzej znosić wszelkie turbulencje - piszą analitycy Moody's. Co będzie z klientami?

W tamtym tygodniu agencja Standard & Poor's skrytykowała rząd PiS-u za pomysły gospodarcze, które mogą mieć negatywny wpływ na finanse państwa. Dzisiaj zabrać głos postanowiła druga agencja ratingowa - Moody's, która wzięła pod lupę wchodzący w lutym podatek bankowy.

Mówiąc najkrócej, nie jest nim zachwycona, choć skutki wprowadzenia nowej daniny nie powinny być dla nas, klientów, wielkim obciążeniem. Moody's raz ostrzega, by zaraz później uspokoić. To jak to jest z tym podatkiem bankowym?

Oto skrót najważniejszych wniosków z raportu:

1. Podatek bankowy, precyzyjniej podatek od aktywów sektora finansowego, będzie w tym roku kosztował sektor bankowy 4,4 mld zł, czyli ok. 32 proc. ich zysków.

2. Na podatku ucierpią szczególe dwa banki. Danina uderzy przede wszystkim w Getin Noble Bank, któremu skonsumuje 64 proc. zysków netto, oraz w BGŻ BNP Paribas, który może zanotować w tym roku stratę. Chociaż, jak podkreśla się w raporcie, BGŻ może jej uniknąć, uwzględniając profity z niedawnej fuzji BNP Paribas Polska i BGŻ.

sadssads adsa

3. W najmniejszym stopniu ucierpi BZ WBK (na którego czele do niedawna stał minister Morawiecki), którego zyski netto w związku z podatkiem spadną o 16 proc.

4. "Taki spadek zysku netto sprawi, że sektor bankowy gorzej zniesie wszelkie możliwe turbulencje" - pisze we wnioskach Moody's.

5. Agencja jest przekonana również, że banki będą przerzucać dodatkowe koszty na swoich klientów, m.in. podnosząc marże. Co zresztą już czynią. Agencja jednak uspokaja."Silna konkurencja między bankami w Polsce powinna ograniczyć ten proces" - czytamy w raporcie.

6. Jest też jeden pozytyw. Banki mogą ograniczyć straty dzięki sprzedaży Visa Europe, w której sprzedają swojej udziały. "Jednorazowy zastrzyk pieniędzy powinien zamortyzować tegoroczne spadki" - tłumaczą analitycy agencji.

Choć Moody's wskazuje na negatywne skutki dla sektora bankowości w Polsce, dostrzega również jego solidne fundamenty. Według raportu banki są w dobrej pozycji kapitałowej: wskaźnik Tier 1 (który w największym uproszczeniu mówi o tym, czy dany bank zachowuje się na rynku niepewnie i ryzykowanie) dla całego sektora na koniec września 2015 r. wynosił 14,3 proc.. Oznacza to, że sektor nie podejmuje nieroztropnych decyzji zarządzania aktywami i jest dobrze skapitalizowany.

"To pozwoli na początku zamortyzować negatywną presję ze strony nowego podatku" - czytamy w raporcie. Jak banki zachowają się w przyszłych latach? Sprawa pozostaje otwarta.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: