Prezesi banków na dywaniku u posłów. Będą się tłumaczyć z podwyżek opłat

Banki podnoszą opłaty, a posłowie chcą wiedzieć, czy nie jest to zemsta za wprowadzenie podatku bankowego. Prezesi mają zostać wezwani na specjalne posiedzenie komisji.

Na piątek wstępnie zaplanowane jest nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji finansów publicznych. Posłowie wezwą tam szefów banków i zapytają, dlaczego banki podnoszą teraz opłaty i czy nie jest to zemsta za nowy podatek bankowy - donosi RMF FM.

Jak przypomina cytowany przez radio poseł Andrzej Jaworski, ustawa o podatku bankowym wyraźnie określa, że banki nie mogą przenosić na klientów kosztów, które są związane z nowo wprowadzonym podatkiem.

Na posiedzenie komisji oprócz prezesa PKO BP, który wczoraj poinformował o podwyżce opłat, mają zostać wezwani również szefowie prywatnych banków.

Ustawa o podatku bankowym wchodzi w życie od lutego. Przewiduje, że banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe będą obłożone podatkiem wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów. Dla banków oraz SKOK-ów wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli - 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych - 200 mln zł. Zwolniony z podatku został BGK.

Miesiąc temu specjaliści od sektora bankowego z domu maklerskiego PKO BP opisywali , jakie skutki przyniesie wprowadzenie podatku bankowego. Mówili wówczas m.in. o możliwym przerzucaniu na klientów kosztów z tego tytułu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: