Kto sprzedaje najwięcej samochodów na świecie? Korona utrzymana czwarty rok z rzędu

Toyota kolejny rok z rzędu sprzedała najwięcej aut na świecie. Jednak gdyby nie afera spalinowa, najprawdopodobniej królowałby Volkswagen.

Toyota poinformowała dziś, że w 2015 r. sprzedała w sumie 10,15 mln samochodów, zatrzymuje więc tytuł największego producenta aut na świecie. Niewiele do zwycięstwa zabrakło Volkswagenowi, który w ub. roku sprzedał 9,93 mln pojazdów i koncernowi General Motors (9,8 mln sztuk).

Jak podaje agencja AFP, sprzedaż aut Toyoty spada w Tajlandii i Indonezji, a w Japonii planowana na przyszły rok podwyżka podatku od sprzedaży może przyczynić się do zwiększonego popytu na samochody w 2016 r., jednak zainteresowanie nimi spadnie w momencie gdy ceny pójdą w górę.

Analitycy uważają, że firmie uda się utrzymać koronę jeszcze w bieżącym roku, jednak nie dzięki zainteresowaniu jej samochodami na rynku wschodnim. - Toyota zyskuje dzięki sile amerykańskiego rynku motoryzacyjnego, i to dzięki niemu spodziewamy się kolejnego dobrego roku dla firmy - powiedział Yoshiaki Kawano, analityk z firmy IHS.

Volkswagen miał być górą

W pierwszej połowie 2015 r. wydawało się, że tym razem korona największego sprzedawcy trafi w ręce Volkswagena, który sprzedawał dużo pojazdów na rynkach wschodzących. Potem jednak niemiecki koncern zanotował pierwszy od 10 lat poważny spadek sprzedaży, na skutek ujawnienia skandalu z manipulowaniem pomiarem spalin z silników dieslowskich.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: