Przemysł kosmiczny ma w Luksemburgu już długą tradycję - księstwo odegrało znaczącą rolę w powstaniu Europejskiej Agencji Kosmicznej, w kraju tym działa też kilka ośrodków badawczych oraz kilkadziesiąt przedsiębiorstw związanych podbojem i eksploatacją kosmosu. Teraz jednak Luksemburg chce pójść o krok dalej i rozpocząć wydobywanie cennych pierwiastków w kosmosie, a dokładnie z asteroid.
Jak donosi gazeta Luxemburger Wort, wicepremier i minister gospodarki Etienne Schneider zapowiedział, że rząd tego kraju będzie przy tym przedsięwzięciu pracował z Europejską Agencją Kosmiczną i dwiema firmami prywatnymi z USA: założoną przez współtwórcę Google Larry'ego Page'a - Planetary Resources oraz Deep Space Industries, która pracuje nad komercyjnym wysyłaniem ludzi w kosmos.
Pomysł Luksemburga przypadł bardzo do gustu byłemu szefowi Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jean-Jacques Dordain stwierdził w rozmowie z Financial Times, że "jest przekonany, że wizja Luksemburga ma olbrzymi potencjał zarówno naukowy, jak i ekonomiczny". Dordain dodał, że choć może to brzmieć futurystycznie, technologia do tego potrzebna już istnieje: "Wiemy jak dotrzeć do asteroid, wiemy jak w nich wiercić i wiemy jak wrócić z próbkami na ziemię".
Kolejnym problemem są gigantyczne koszty takiej operacji, idące nawet w dziesiątki miliardów dolarów. Jednak zdaniem Dordaina: "Potencjalny zyski sa o wiele wyższe i mogą być warte biliony". Dzieje się tak, ponieważ asteroidy są pełne rzadkich i bardzo kosztownych minerałów, których na ziemi jest po prostu niewiele. Dla przykładu na asteroidzie, która znalazła się blisko naszej planety w lipcu ubiegłego roku, znajdowały się olbrzymie pokłady platyny i innych pierwiastków, o szacowanej wartości od 300 mld do nawet 5,4 bln dol.
Eksploatacja asteroid ma potencjalnie 2 kategorie - po pierwsze cenne i rzadkie minerały jak np. platyna, po wstępnej obróbce w kosmosie, miałyby wracać na ziemię, z kolei pierwiastki takie jak żelazo, nikiel czy wolfram, również miałyby być obrabiane w kosmosie, a następnie wykorzystywane do uzupełniania i naprawy statków kosmicznych służących do podróży w najdalsze zakątki naszego układu słonecznego.
Podwaliny pod kosmiczne górnictwo już istnieją, zarówno firma Deep Space Industries, jak i Planetary Resources od dłuższego czasu pracują nad pojazdem kosmicznym zdolnym do dotarcia i wylądowania na asteroidzie. Z kolei NASA zamierza do 2025 r. stworzyć technologie pozwalającą na przechwycenie asteroidy i umieszczenie jej na orbicie księżyca, aby później wysłać na nią astronautów w celach badawczych.