Z danych "Europejskiego Raportu Płatności" przygotowanego przez firmę Intrum Justitia wynika, że coraz częściej do upadku przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich, przyczynia się brak płynności finansowej rozumiany jako brak zdolności płatniczej.
Dokładnie 40 proc. europejskich przedsiębiorców uważa, że nieuregulowanie przez ich klientów należności na czas hamuje dalszy rozwój firmy. W Polsce 25 proc. respondentów zdeklarowało, że terminowe zapłaty pozwoliłyby im na zatrudnienie większej liczby pracowników.
Najpoważniejszym problemem są opóźnienia w zapłatach za transakcje handlowe. 70 proc. respondentów przyznaje, że ich problemy finansowe spowodowane są trudnościami w ściągnięciu zobowiązań od dłużników. Niemało, bo aż 60 proc. ankietowanych, uważa, że opóźnienia w zapłacie za fakturę są zamierzonymi działaniami.
Ponad połowa ankietowanych uważa też, że dłużnicy borykający się z finansowymi problemami i międzynarodowe nieterminowe płatności przyczyniają się do zaciągania kolejnych kredytów, które wpędzają zdrowe firmy w spiralę zadłużenia. Przekłada się to na opóźnienia w wypłatach dla pracowników, które na dalszych etapach mogą skutkować opóźnieniami w zapłacie za podstawowe zobowiązania przedsiębiorstwa, jak również zwolnieniami wśród pracujących osób, a w konsekwencji upadłością.
"Europejski Raport Płatności" jest badaniem przeprowadzonym przez Intrum Justitia w 29 krajach Europy, angażującym corocznie około 9 tys. przedsiębiorstw. Raport ten analizuje rzeczywistość biznesową i określa ryzyko, jak również prognozy w następujących kwestiach: czas płatności, utrata płatności, konsekwencje spóźnionych płatności i prognozy rozwoju ryzyka oraz dane finansowe.