Sprzedaż na rynkach wschodnich spadła o 1/3. Polski gigant ma potężny problem z Rosją

Polski potentat z branży AGD - Amica - planuje wzrost przychodów do 2,5-2,6 mld zł w 2016 r. Zagrożony jest jednak plan sprzedaży spółki, który zakłada jej wzrost do 3,45 mld zł w 2018 r. Wszystko przez duży problem na rynkach wschodnich, szczególnie w Rosji i na Ukrainie.

Amica Wronki planuje 2,5-2,6 mld zł skonsolidowanych przychodów w 2016 r. wobec 2,09 mld zł w ub.r.. I jest to naprawdę niezły wynik, taki, że w normalnych warunkach od razu można zacząć grać famfary. Z triumfalnym tonem w przypadku Amiki trzeba się jednak wstrzymać, bo sprzedaż spółki na rynkach wschodnich spadła w ub.r. aż o 31,3 proc., do 356 mln zł, a wiceprezes ds. strategii Piotr Skubel nie ukrywa, że "obecna sytuacja na Wschodzie nie zapowiada, że będzie poprawa".

Kryzys na wschodzie

- Na ten rok planujemy 2,5-2,6 mld zł, łącznie z obrotami przejętej firmy CDA. Pozostaje więc dość duża część do naszego planu, który zakłada 3 450 mln zł przychodów w 2018 r.. Jednak planując strategię, nie przewidywaliśmy tak głębokiego kryzysu na Wschodzie. Zakładając, że ten kryzys będzie trwał, cel ten musiałby być obniżony o ok. 300 mln zł - powiedział Skubel.

Przejęcie CDA

- Jeśli chodzi o inne parametry na 2016 r., to oczekujemy 4-6 proc. wzrostu przychodów bez uwzględnienia spółki CDA, co jest podejściem konserwatywnym. Rentowność EBITDA 7-8 proc., nieco niżej niż prezentowaliśmy po roku 2015. Powodem jest wzrost udziału towarów w sprzedaży i przejęcie CDA - dodał.

Amica jest producentem sprzętu AGD, notowanym na warszawskiej giełdzie od 1997 r. W ubiegłym roku przejęła w Anglii spółkę CDA. W Polsce zanotowała w 2015 r. wzrost obrotów o 9,5 proc., o 21,7 proc. rosła w Europie Zachodniej, o 11,6 proc. w Europie Północnej i o 37,3 proc. w Europie Południowej. Producent ma problemy wyłącznie na Ukrainie i w Rosji.

Więcej o:
Komentarze (31)
Sprzedaż na rynkach wschodnich spadła o 1/3. Polski gigant ma potężny problem z Rosją
Zaloguj się
 • szympansjera

  Oceniono 15 razy 9

  Źródła problemu są dwa, a ściślej jedno, ale występujące w dwóch lokalizacjach: w willi na Żoliborzu i w ponurym gmaszysku na Nowogrodzkiej. Tam należy kierować skargi, pretensje i żądania odszkodowania. Można też kierować wyzwiska, ale problem w swej małości (dosłownie i w przenośni) ma w dupie wyzwiska, bo żądza zemsty wyłączyła mu wszystkie zmysły.

 • kichchi

  Oceniono 12 razy 4

  takie firmy by sie mogły rozwijać na wschodzie muszą zainwestować w lobbystów którzy utemperują rusofobie polskich politykierów.

 • smok61

  Oceniono 10 razy 4

  A o co chodzi z tym zdjęciem?
  Wzburzony lud ukraiński wini Putina, za brak dostępu do wyrobów firmy Amica?

 • krzy-czy

  Oceniono 5 razy 3

  japka tyż. chlam te CYDRY i jakoś wolskie chłopki duszą się ze swojemy japkami.

 • socjalizm.niszczy.mozg

  Oceniono 7 razy 3

  Fajnie tak sobie planować wzrost przychodów :)

 • 1234qwerty

  Oceniono 18 razy 2

  Ile nas ta pieprzona Ukraina już kosztowała bo ponoć na nic kasy nie ma.

 • clint.eastwooood

  Oceniono 5 razy 1

  Temat o kłopotach Amici na rynku wschodnim, a Wyborcza umieszcza zdjęcie z protestów Kijowie i porwaną flagę Rosji. Droga gimbazo, dajcie sobie luz z tą antyrosyjską propagandą. Wrzucanie takiego zdjęcia to traktowanie czytelników jak idiotów. Skupcie się na walce z PiSem.

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Trzymać Ukrainę, bo to perspektywa, nie zrywać zupełnie z Rosją (Putin upadnie, parę lat i kraj znormalnieje - będzie jak znalazł) i szukac nowych rynków (jeszcze są :)

 • andy180812

  Oceniono 5 razy 1

  Dalej wojowac z rosja to bedzie lepiej wy pierdoly

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX