Najlepsze lokaty bankowe w lipcu. Niskie oprocentowanie i obowiązkowe konta

ING, mBank, Pekao? Niestety, giganci znowu śpią. W lipcu najlepsze oferty lokat przedstawiły Deutsche Bank, Eurobank, BGŻ Optima i firma doradcza Expander. Pamiętajmy, że samo oprocentowanie lokat czy kont niewiele mówi o tym, gdzie opłaca się oszczędzać. Równie ważne jest to, jaką kwotę bank pozwala ulokować na proponowanych warunkach i czego żąda od nas w zamian.

Zdroworozsądkowa zasada, że lokata powinna być oprocentowana lepiej niż konto oszczędnościowe, a konto oszczędnościowe - lepiej niż konto osobiste, w praktyce nie obowiązuje. Szukając najciekawszych ofert depozytowych, warto sprawdzać wszystkie te kategorie produktów. Przede wszystkim nie warto szukać ofert tylko w bankach. Jedną z najlepszych obecnie ofert lokat oferuje firma doradcza Expander. Ich lokata "Na lato" gwarantuje klientom 4,5 proc. w skali roku, nie zmuszając ich do korzystania z dodatkowych produktów. Niestety, można w ten sposób ulokować tylko 10 tys. zł i jedynie na 1 miesiąc.

Wśród klasycznych ofert bankowych sytuacja wygląda już gorzej. Maksymalne dostępne dziś stawki to 5 proc. na klasycznej lokacie terminowej, 4 proc. na koncie osobistym i również 4 proc. na koncie oszczędnościowym. Tak korzystne oferty zazwyczaj są ograniczone czasowo, obowiązują dla niewielkich kwot, są też obwarowane dodatkowymi warunkami. Przed laty przez banki przetoczyła się fala produktów typu "lokata z funduszem". Teraz na szczęście jest o nich nieco ciszej, za to rozpleniły się "lokaty z kontem".

Nadspodziewanie wysokie oprocentowanie depozytu oznacza zazwyczaj, że bank sprzedaje klientowi depozyt w pakiecie z rachunkiem osobistym. I tak dwumiesięczna lokata z rekordowym oprocentowaniem 5 proc. oferowana przez Deutsche Bank jest właśnie bonusem płaconym przez tę instytucję za otwarcie konta osobistego. Taki depozyt można założyć tylko raz i przechować na nim - jak w Expanderze - nie więcej niż 10 tys. zł. Jeśli przyjmiemy ostrożne założenie, że rynkowe oprocentowanie wynosi obecnie 2 proc., to dodatkowe trzy punkty procentowe płacone przez bank oznaczają zaledwie ok. 40 zł nadzwyczajnego zysku netto. Podobnie pomyślanych ofert, ze stawką ok. 4 proc., limitem 10 tys. zł i żądaniem otwarcia konta osobistego, jest kilka.

W tej grupie wyróżnia się propozycja Eurobanku , w którym nowy klient po spełnieniu dodatkowych warunków (przelewanie wynagrodzenia na konto, płacenie kartą) może przez pół roku oszczędzać na lokacie ze średnim oprocentowaniem 4,5 proc. (dla kwot do 10 tys. zł) lub 3,5 proc. (do 50 tys. zł). Gdy pod uwagę weźmie się przede wszystkim maksymalną kwotę depozytu, a nie samą stawkę oprocentowania, na wyróżnienie zasłuży też propozycja BGŻ Optima. Na trzymiesięcznej Lokacie Bezkarnej z oprocentowaniem 3,2 proc. w skali roku można ulokować do 100 tys. zł, a sprzedawane z nią w pakiecie konto oszczędnościowe nie generuje żadnych kosztów.

Najczęściej spotykaną stawką oprocentowania środków na ROR jest okrągłe zero. Od tej zasady są jednak chlubne wyjątki. Najwięcej, bo 4 proc. w skali roku, można zarobić na Koncie Aktywna Pensja w połączonym banku BGŻ BNP Paribas. Podwyższona stawka oprocentowania obowiązuje przez 12 miesięcy od otwarcia konta dla kwoty nieprzekraczającej wpływającego na konto wynagrodzenia (równocześnie nie wyższej niż 5 tys. zł).

T-Mobile Usługi Bankowe płaci 3 proc. od salda nieprzekraczającego 5 tys. zł pod warunkiem zaksięgowania na koncie wpływu wynagrodzenia (lub podobnego wpływu). Wady w postaci tak niskiego limitu kwotowego pozbawione jest konto w BIZ Banku . Tu maksymalna stawka oprocentowania obowiązuje dla kwot do pół miliona złotych, tyle że wynosi już tylko 2 proc. w skali roku, więc do przechowywania tak znacznych oszczędności warto znaleźć lepsze miejsce niż ROR.

Najwyższe dostępne dziś oprocentowanie kont oszczędnościowych to 4 proc. w skali roku wpisane do cenników trzech banków. Jak łatwo zgadnąć, każda z tych ofert opatrzona jest gwiazdkami. Getin Bank nalicza takie odsetki od kwot nieprzekraczających 10 tys. zł i tylko pod warunkiem, że klient aktywnie korzysta z ROR w tym banku. To w praktyce oznacza obowiązek zapewnienia stałych wpływów i regularnego płacenia kartą.

Nieco korzystniejsza jest oferta BOŚ Banku , który również płaci 4 proc. od kwot do 10 tys. zł, a w zamian żąda jedynie stałych wpływów na konto osobiste (ta promocja trwa do odwołania). Z kolei mBank proponuje taką stawkę niewielkiej grupie klientów, którzy konta oszczędnościowe założyli we wskazanych przez bank trzech tygodniach marca tego roku. 3,5 proc. w skali roku pozwala zarobić Orange Finanse (ale też tylko dla kwot do 10 tys. zł), zaś 3 proc. - kilka kolejnych banków. W tej grupie najkorzystniejsza wydaje się oferta BGŻ Optima , który pozostawia klientom największą swobodę dysponowania oszczędnościami.

Nie wiesz, gdzie ulokować pieniądze? Zobacz nasz ranking lokat bankowych i ranking kont oszczędnościowych .

Więcej o: