Dziecko zostało porażone prądem. Ikea wycofuje niebezpieczną lampkę nocną

Ikea wzywa posiadaczy lampki nocnej Patrull, by natychmiast przestali jej używać i zwrócili ją w najbliższym sklepie. Jeden z egzemplarzy poraził dziecko prądem.

Ikea podaje w komunikacie, że została poinformowana o przypadku, gdy mały chłopiec podczas zabawy lampką nocną Patrull usiłował wyciągnąć ją z gniazdka elektrycznego. Z lampki odpadła plastikowa osłona, a dziecko zostało porażone prądem i zranione w dłoń.

Lampka została wycofana ze sprzedaży jeszcze tego samego dnia, kiedy firma otrzymała informację o wypadku. Niezwłocznie rozpoczęto wewnętrzne dochodzenie, w trakcie którego przetestowano ponad 600 egzemplarzy lampki nocnej Patrull i każdy z nich przeszedł próbę pomyślnie. Niemniej jednak firma podjęła decyzję o wycofaniu jej z oferty.

Lampka nocna Patrull została wprowadzona do sprzedaży w 2013 r. Ikea przypomina, że posiadanie paragonu nie jest niezbędne, aby otrzymać zwrot kosztów zakupu wycofanej lampki.

Wadliwe barierki

W maju Ikea przeprowadzała akcję naprawczą rozporowych barierek ochronnych Patrull Klamma oraz Patrull Smidig przeznaczonych do montażu w drzwiach pomiędzy pokojami lub u dołu schodów. Okazało się, że tarcie pomiędzy ścianą a barierką było niewystarczające, by utrzymać barierkę we właściwej pozycji.

W dodatku umieszczona przy podłodze metalowa poprzeczka mogła stwarzać ryzyko potknięcia się, co mogło być fatalne w skutkach, jeśli barierka była zamontowana na szczycie schodów. Ogłaszając akcję naprawczą, Ikea przyznała, że wie o trzech przypadkach upadku dzieci ze schodów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: