Wonga umieściła zbyt małe czcionki w reklamach pożyczki. Teraz musi oddać klientom pieniądze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował reklamy telewizyjne znanego pożyczkodawcy. Chodziło o zbyt małe czcionki. Teraz Wonga musi oddać części klientów pobrane koszty kredytu.

Chodzi o reklamy kredytu konsumenckiego emitowane w ramach kampanii: "10 zł", "710 zł", "Droga", "Lodówka", "Ubrania zima" oraz "Pralka". Wonga.pl namawiała w nich nowych klientów do wzięcia pierwszej pożyczki, której koszt wynosił jedyne 10 zł. Spoty można było zobaczyć od 1 listopada do 15 grudnia 2014 r. w internecie oraz w kilkudziesięciu kanałach telewizyjnych, gdzie - jak policzyli urzędnicy - łącznie wyemitowano je ponad 7 tys. razy.

Co było nie w porządku ze wspomnianymi reklamami? Jak czytamy w decyzji UOKiK, zawierały one informacje dotyczące kosztów kredytu przedstawione "w sposób uniemożliwiający ich odczytanie z uwagi na wielkość czcionki oraz krótki czas ich prezentacji". Przykład możemy zobaczyć poniżej:

Spot 'Ubrania zima'Spot 'Ubrania zima' fot. UOKiK Spot "Ubrania zima", fot. UOKiK

UOKiK uznał, że postępowanie takie jest niezgodne nie tylko z ustawą o kredycie konsumenckim (w zakresie wymogu podawania w reklamach w sposób jednoznaczny, zrozumiały i widoczny danych dotyczących kosztu kredytu), lecz także z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów ("naruszanie obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji").

W pismach przesyłanych do urzędu Wonga prosiła o niewymierzanie jej kary finansowej i przekonywała, że informacyjne prezentowane w spotach spełniały kryteria widoczności określone przez ustawę o kredycie konsumenckim, zaznaczając jednocześnie, że tak naprawdę nie zostały one w ustawie sprecyzowane, w związku z czym ocena not informacyjnych ma zawsze charakter uznaniowy i nieprecyzyjny.

Spółka podkreśliła też, że jedynym kosztem reklamowanej pożyczki była kwota 10 zł, która była jasno i czytelnie wyeksponowana jako główny atut produktu.

UOKiK nie nałożył na Wonga.pl kary finansowej, ale zobowiązał ją do zwrotu wspomnianych 10 zł wszystkim, którzy zawarli z nią umowę pierwszej pożyczki w okresie od 1 listopada do 15 grudnia 2014 r.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: