Chcesz zamieścić ogłoszenie w sieci? Uważaj na te portale. UOKiK ostrzega

Uważaj na te portale ogłoszeniowe. Oto pierwsze ostrzeżenie konsumenckie UOKiK. Urząd przestrzega przed stronami, na którcy możesz zostać naciągnięty na znaczną kwotę.

Ostrzeżenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczy Tomasza Braniewskiego, właściciela firmy Invest-Net Braniewski Tomasz z Warszawy, który prowadzi strony internetowe: ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, ofertynet.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl. Przyjmuje na nich zlecenia na umieszczanie na współpracujących portalach ogłoszeń dotyczących nieruchomości.

Aby zamówić usługę, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, zaakceptować regulamin i kliknąć link "Zgłoś ofertę". Po umieszczeniu ogłoszenia klient jest informowany o bezpłatnym trzymiesięcznym okresie testowania usługi. Niedostępna jest natomiast informacja o tym, że po trzech bezpłatnych miesiącach usługa staje się płatna, a opłata za każdy kolejny miesiąc wynosi ok. 500 zł. Klienci dowiadują się o tym dopiero z otrzymywanych wezwań do zapłaty.

Ponadto nie ma możliwości natychmiastowej rezygnacji z usług, ponieważ ustalony przez Braniewskiego okres wypowiedzenia wynosi od jednego do trzech miesięcy w zależności od umowy. Oznacza to, że maksymalny koszt usługi może wynieść nawet 1,5 tys. zł.

Jak informuje UOKiK, wezwania skierowane przez Tomasza Braniewskiego w większości przypadków nie mają mocy prawnej, bowiem skuteczne zawarcie umowy przez internet następuje jedynie w sytuacji, gdy przycisk służący do zgłoszenia zamówienia opatrzony jest jednoznaczną informacją o tym, że zawierana umowa będzie odpłatna (np. "Zamawiam i płacę").

Ostrzeżenie konsumenckie UOKiK

UOKiK zdecydował o wydaniu ostrzeżenia, w którym zwraca uwagę na to, że:

- przycisk na stronach internetowych "Zgłoś ofertę" nie został oznaczony informacją, że dodanie ogłoszenia wiąże się z jakąkolwiek opłatą. Zgodnie z prawem brak takiej informacji oznacza, że nie doszło do zawarcia umowy. Mimo to Braniewski wysyła konsumentom wezwania do zapłaty;

- firma narusza również inne obowiązki informacyjne, co utrudnia konsumentom dochodzenie swoich praw: nie informuje o swojej nazwie, łącznej cenie za usługi, czasie trwania umowy, powodach jej wypowiedzenia oraz nie przekazuje klientowi potwierdzenia zawarcia umowy, które musi zostać dostarczone na trwałym nośniku (np. na CD, mailem, SMS-em).

UOKiK po raz pierwszy korzysta z możliwości wystosowania ostrzeżenia konsumenckiego. Na podstawie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów urząd może publicznie informować o podejrzeniu stosowania przez przedsiębiorcę nielegalnej praktyki, która może narazić wielu konsumentów na znaczne straty finansowe.

Przy okazji urząd poinformował, że niedawno wydał decyzję w sprawie Invest-Net Braniewski Tomasz i nałożył na przedsiębiorcę ponad 21 tys. zł kary.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: