4,5 tys. zł za kg. Kawior z polskiego jesiotra wśród najdroższych na świecie

Jesteśmy znaczącym producentem kawioru. W detalu za 250 gramów ikry z jesiotra z Polski trzeba wydać blisko 1,1 tys. zł.

12 marca br. w Licheniu odbędą się II mistrzostwa Polski w potrawach z jesiotra i kawioru. To sposób na promocję mięsa i kawioru z jesiotra w naszym kraju, których Polska jest znaczącym w Europie producentem.
Mięso tych ryb ma jedną z najwyższych cen, jest to 22-27 zł/kg. Spośród ryb pozyskiwanych w Polsce droższe są tylko węgorze - ok. 45 zł/kg i trocie - prawie 30 zł/kg.

Jednak prawdziwie astronomiczną cenę osiąga kawior z polskiego jesiotra, którego ceną przebija jedynie ikra z bieługi. W hurcie kilogram kawioru z polskiego jesiotra syberyjskiego osiąga cenę co najmniej 500 euro, w detalu za 250 gramów trzeba wydać blisko 1,1 tys. zł.

Jesiotr wrócił do Polski

Mówiąc o jesiotrze mamy na myśli wiele gatunków tej ryby: jesiotra ostronosego, jesiotra zachodniego, bieługę itp. Kiedyś powszechnie występował w Bałtyku i naszych rzekach. Niestety wyginął, ostatniego jesiotra odłowiono w Polsce w 1965 roku.

Dziś trwają prace nad powrotem jesiotra do naszych rzek i Bałtyku. W ośrodkach hodowlanych produkuje się narybek i sukcesywnie wypuszcza do rzek. Charakterystyczny dla Bałtyku jest gatunek jesiotra ostronosego.

Jesiotry są rybami długowiecznymi. Dożywają ponad 100 lat. Nie należą do małych ryb. Bieługa może osiągać 9 metrów długości i wagę 1500 kg.

Brak ości ułatwia konsumpcję

Bogata w składniki odżywcze ikra jesiotrów uchodzi za prawdziwy przysmak. Pozyskuje się ją z dojrzałych samic, najcenniejszym kawiorem jest ten o jak największych i jak najjaśniejszych ziarnach. Najlepszy ma srebrzystoczarne lub szarobrązowe, lekko błyszczące ziarna o regularnej wielkości, nieposklejane i z jak najmniej intensywnym rybim zapachem.

Najlepsze kawiory czarne pozyskuje się z bieługi, z jesiotra zachodniego oraz siewrugi i sterleta.

Najlepszej jakości mięso jesiotra pozyskiwane jest z ryb niedojrzałych płciowo. Mają one wagę od 2 do 10 kg. Doskonale konsumpcję jesiotrów ułatwia brak ości, ich szkielet ograniczony jest do chrzęstnego kręgosłupa otaczającego strunę grzbietową. Mięso nadaje się do grillowania, wędzenia, smażenia, oraz do innych potraw. Furorę robią steki z jesiotra.

Komentarze (37)
4,5 tys. zł za kg. Kawior z polskiego jesiotra wśród najdroższych na świecie
Zaloguj się
 • mariuszg2

  Oceniono 11 razy 11

  W Licheniu takie cuda? hm... może powinienem zrobić zapas kiełbasy toruńskiej zanim podrożeje.

 • kocurxtr

  Oceniono 16 razy 8

  próbowałem kawioru nie raz
  i nadziwić się nie mogę, że ktoś jest gotów płacić taką kasę, za coś tak niesmacznego...

  w grę wchodzi chyba wyłącznie w chory sposób pojmowany 'blichtr'

 • eichel24

  Oceniono 3 razy 3

  jak by degustacja była w Toruniu to cena od 6000zŁ

 • 92ilme

  Oceniono 3 razy 3

  "z polskiego jesiotra syberyjskiego"

 • cep_0

  Oceniono 2 razy 2

  PZW zarybia, a rybacy "ZAWODOWI" za darmo wyławiają. okradając wędkarzy.
  Dotyczy to i troci i łososia.

 • fakej

  Oceniono 4 razy 2

  Sam za takim specjałem nie przepadam, ale mój kot preferuje kawior z bieługi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX