Materiał powstał we współpracy z Magdaleną Łuźniak-Piechą, dr psychologii prowadzącą szkolenia z zakresu coachingu, negocjacji i zarządzania zespołami międzykulturowymi.
Oto dziesięć umiejętności, jakie powinien posiadać dobry menedżer:
1. Świadomość celu, który chcesz osiągnąć. Podstawową zaletą dobrego menedżera jest umiejętność skupienia się na celu. Należy w bardzo jasny sposób powiedzieć sobie: "Wiem, co chcę zrobić", "Wiem, co chcę osiągnąć".
2. Znajomość konsekwencji zachowań i decyzji. Dobry menedżer wie, że czynność "A" będzie miała jasne konsekwencje "B". Jeśli np., czytelniku, weźmiesz sobie tańszego dostawcę, musisz mieć świadomość, że spadnie ci jakość produktu i nie dostaniesz na przykład pewnego zezwolenia. Albo jeżeli zerwiesz jakiś kontakt, musisz zdawać sobie sprawę z konsekwencji prawnych z tym związanych itd.
3. Niezależność samooceny od chwilowych trudności. Każdy dobry menedżer musi zadać sobie pytanie: "Czy kiedy pojawiają się trudności we współpracy, mam obrażać się na mojego pracownika? Czy może moim nadrzędnym celem jest np. ukończony projekt". Jeśli wiemy, że jesteśmy dobrymi liderami, nie możemy pozwolić sobie na negatywne emocje wobec otoczenia, obrażanie się itd. Musi nam przyświecać nadrzędność celu, do którego dążymy.
4. Poczucie przynależności do większej grupy. Dobry menedżer ma poczucie przynależności do zespołu, ale również do działu, a także do całej organizacji. Wszyscy przecież gramy do jednej bramki. Należy więc wysłuchać każdego współpracownika i zastanowić się, czy jego głos nie jest ważny i czy to ja czegoś nie przeoczyłem.
5. Umiejętność zmiany perspektywy na partnera. Jest to bardzo ważna umiejętność. Jeśli np. twój dostawca spóźnia się z zamówieniami, dobry menedżer dowiedziałby się, dlaczego tak się dzieje, i próbował wynegocjować z nim jakiś inny terminarz dostaw. Ta umiejętność pozwala zrozumieć partnera w biznesie i lepiej budować relacje między kontrahentami.
6. Umiejętność myślenia krytycznego. Powinieneś jak najczęściej stawiać sobie pytanie: "A skąd to wiadomo?". Umiejętność krytycznego myślenia pozwala wyzbyć się w pracy stereotypów i generalizacji. Dzięki tej umiejętności możemy spojrzeć na problemy z szerszej perspektywy.
7. Umiejętność robienia rzeczy trudnych. Zarządzanie ludźmi jest trudne. Musisz mieć świadomość, że skoro jesteś liderem i masz podejmować ciężkie decyzje, będziesz je podejmował sam i tylko od ciebie będzie zależał ich kształt.
8. Rozwój własny i rozwój pracowników. Dobry menedżer powinien stawiać zarówno na samorozwój, jak i na rozwój współpracowników, stosując ciągły coaching, feedback itp.
9. Umiejętność świadomego budowania wartości w firmie. Jest to szalenie trudne zadanie. Odpowiedzialny menedżer powinien znaleźć odpowiednią wartość firmy, wokół której chce budować jej tożsamość. Wiąże się to również ze zrozumieniem konsekwencji wyboru takiej, a nie innej wartości. Np. kiedy zbudujemy organizację, w której będzie rządził pieniądz, przyciągniemy do niej ludzi, dla których najważniejszy będzie zarobek. Jeśli np. nasz ekspert dostanie gdzieś lepszą ofertę, opuści naszą firmę bez sentymentu.
10. I najtrudniejsza cecha - umiejętność zrozumienia własnej roli. Kiedy już zostaniesz menedżerem, znajdujesz się na świeczniku, wolno ci znacznie mniej niż innym. Jesteś nieustannie obserwowany i oceniany. Musisz to przyjąć do wiadomości. Zrozumienie własnej roli oznacza również świadomość, że jeśli jesteś szefem, wszelkie zmiany w firmie dzieją się przez ciebie. Przez nikogo innego. To od ciebie zależą i porażki, i sukcesy załogi. Nic nie dzieję się bez przyczyny.
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas