Disney może mieć poważne kłopoty. Zwalniali Amerykanów, aby zatrudnić imigrantów? Jest pozew

Dwoje byłych pracowników Disneya podało firmę do sądu. Twierdzą, że oni i 300 innych Amerykanów zostało zwolnionych i zastąpionych przez imigrantów.

Jak informuje CNN Money, Leo Perrero i Dena Moore - dwoje byłych pracowników działu IT w Disney World w Ontario twierdzi, że w styczniu 2015 r. zostali bezprawnie zwolnieni i zastąpieni zagranicznymi pracownikami. Powiedziano im wówczas rzekomo, że mają 90 dni na wyszkolenie swoich następców, którymi okazały się być osoby posiadające jedynie wizy z pozwoleniem na pracę tymczasową. Jeśli dwójka nie zgodziłaby się na takie warunki, mieliby nie otrzymać premii i odpraw.

Perrero i Moore złożyli w sądzie w Tampa pozew przeciwko Disneyowi i dwóm firmom consultingowym HCL i Cognizant. W dodatku nie są podobno jedynymi pracownikami, których zwolniono i zastąpiono obcokrajowcami. Oprócz nich pracę miało stracić 300 innych osób.

HCL i Cognizant to firmy outsourcingowe znane ze składania co roku dużej liczby wniosków o wizy z pozwoleniem na pracę tymczasową (wiza H-1B). Zgodnie z amerykańskim prawem, amerykańscy pracownicy nie mogą być zastępowani przez osoby posiadające wizy H-1B, a jak wynika z pozwu, właśnie w ten sposób działały dwie wspomniane firmy wspólnie z Disneyem.

Oba pozwy zostały wniesione przez adwokat Sarę Blackwell, która miesiąc wcześniej złożyła również w imieniu co najmniej 27 byłych pracowników Disneya skargę do Equal Employment Opportunity Commission (agendy stojącej na straży równych szans w zatrudnieniu).

Blackwell powiedziała, że Disney nie jest jedynym pracodawcą, korzystającym z firm outsourcingowych zatrudniających imigrantów, ale jest pierwszym, który dał się na tym przyłapać, ponieważ zazwyczaj wymaga się od pracowników podpisania ugody, w której w zamian za odprawę godzą się nie pozywać byłego pracodawcy. Jak mówi adwokat, niektóre firmy proponują nawet 20 tys. dolarów. Disney takiej klauzuli w umowach nie zawarł.

Firma zaprzecza

"Sytuacja przedstawiona w pozwach jest niezgodna ze stanem faktycznym" - napisał Disney w oświadczeniu. "W przeciwieństwie do twierdzeń, pani Moore dostała propozycję pracy na nowym stanowisku i porównywalne z poprzednim wynagrodzenie, a ponad stu pracowników dotkniętych zmianami zostało ponownie zatrudnionych" - poinformowała firma.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: