Najlepiej i najgorzej opłacane branże. Gdzie warto pracować, skąd zwijać manatki?

W 2015 roku najlepiej opłacaną branżą w całej Polsce były technologie informatyczne. To właśnie w IT mediana wynagrodzeń wyniosła 5, 7 tys. zł brutto. Kolejne stopnie na podium zajęły: bankowość z okrągłą medianą 5 tys. zł i telekomunikacja - 4,8 tys. zł. Ale zarobki w branżach różnią się w zależności od województwa.

Z kolei najniższe wynagrodzenia odnotowano ex aequo w usługach dla ludności oraz kulturze i sztuce, gdzie mediana zarobków wyniosła 2,9 tys. zł brutto, czyli była aż o 49 proc. niższa niż w najlepiej opłacanej branży. Na trzecim miejscu najniżej opłacanych branż znalazł się sektor publiczny z medianą płac na poziomie 3, 1 tys. zł.

Gdzie jechać po wyższe zarobki?

Wśród najwyżej opłacanych branż w poszczególnych województwach znalazły się: IT (w jedenastu województwach), energetyka i ciepłownictwo (w dwóch województwach) oraz telekomunikacja, bankowość i przemysł ciężki (każda z wymienionych w jednym regionie). Najniżej opłacaną branżą są usługi dla ludności (w ośmiu województwach), następnie kultura i sztuka (siedmiokrotnie) oraz nauka i szkolnictwo (w jednym regionie).

Dyrektor zarobi dwa razy tyle co menedżer

Najwyżej opłacani dyrektorzy byli w IT i w bankowości, gdzie mediana wynagrodzeń wyniosła 15 000 PLN brutto miesięcznie. Zatrudnieni na najwyższym szczeblu zarządzania w kulturze i sztuce, aby zarobić pensję dyrektorów z bankowości lub IT, musieliby przepracować ponad 3 miesiące. Największe różnice były pomiędzy zarobkami kierowników i dyrektorów. W usługach dla ludności czy w bankowości dyrektorzy zarabiają dwa razy więcej niż menedżerowie.

Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń , które co roku prowadzi firma Sedlak & Sedlak.

Więcej o: