W Zimbabwe waluta upadła. Za jednego dolara amerykańskiego trzeba płacić biliardami

Bank centralny Zimbabwe poinformował, że kraj odejdzie od swojej waluty - podaje Reuters. Dolar Zimbabwe stał się bezwartościowy w wyniku hiperinflacji w 2008 roku, która sięgnęła 500 mld proc. Od przyszłego tygodnia mieszkańcy Zimbabwe będą musieli wymienić biliardy dolarów zimbabweńskich na dolary USA.

- Kurs dolara Zimbabwe jest śmieciowy. Praktycznie przestał istnieć - donosi Reuters.

Waluta przestanie być legalnym środkiem płatniczym we wrześniu tego roku i od jakiegoś czasu rząd nakłania wszystkich obywateli do przewalutowania dotychczasowych pieniędzy na dolary amerykańskie. Ale jest pewien problem. Za jednego dolara amerykańskiego trzeba zapłacić aż 35 biliardów (35000000000000000) dolarów zimbabweńskich.

Astronomiczna inflacja

Co się stało? "Za taki stan odpowiedzialna jest polityka prezydenta Roberta Mugabego, który rządzi w kraju od 1987 r." - pisze Reuters. Sytuacja jest rzeczywiście fatalna. Kiedy w 2008 r. inflacja sięgała 500 mld proc., mieszkańcy, aby kupić rankiem bułki i mleko, musieli wychodzić z domu z plastikowymi torbami wypełnionymi gotówką, a ceny rosły co najmniej dwa razy dziennie.

Najwyższym nominałem wydrukowanym przez Zimbabwe było 100 bilionów dolarów. "Jednak za ten banknot nie można było kupić nawet tygodniowego biletu autobusowego" - pisze Reuters.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: