Będzie nowy banknot 500-złotowy. NBP: Rozpoczynamy nad nim prace, wejdzie do obiegu w 2017 roku

NBP rozpoczyna prace nad banknotem 500-złotowym. Znajdzie się na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zostanie zachowana chronologiczna ciągłość serii ?Władcy polscy?. NBP nie planuje wprowadzenia banknotów o nominale 500 zł do obiegu przed 2017 r.

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądał nowy banknot . Narodowy Bank Polski zaprezentował dziś również banknot o nominale 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, który będzie wprowadzany do obiegu od lutego 2016 r. Banknoty o niższych nominałach zostały już zmodernizowane i od kwietnia 2014 r. pojawiają się sukcesywnie w naszych portfelach. Tym samym NBP kończy modernizację banknotów obiegowych i rozpoczyna prace nad banknotem o nominale 500 zł, który trafi do obiegu najwcześniej w 2017 r.

Oto nasza propozycja, jak może wyglądać nowy banknot o nominale 500 zł. Kliknij, by powiększyć zdjęcie >>>

źródło: Gazeta.pl. To nie jest oficjalny projekt NBP

Banknot 200-złotowy jest obecnie najwyższym nominałem, a w związku z tym został wyposażony w najbardziej zaawansowane technologicznie zabezpieczenia, m.in. w nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej (dynamiczna zmiana koloru ze złotego do zielonego). Podobnie jak w przypadku niższych nominałów projekt graficzny banknotu o nominale 200 zł nie uległ zmianie, jednak zastosowanie nowych zabezpieczeń spowoduje, że różnice pomiędzy banknotami zmodernizowanej i dotychczasowej emisji będą widoczne.

Nowy banknot 200 złotych

NBP zlecił już Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych produkcję zmodernizowanego banknotu o nominale 200 zł. Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od lutego 2016 r. Żaden banknot 200-złotowy z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do naszych portfeli przed tą datą. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym - powiedział prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Cała seria banknotów, od 10 do 200 zł, wprowadzona do obiegu w 1995 r. w związku z denominacją, pozostaje bezterminowo prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Banknoty uszkodzone i zużyte są wycofywane z obiegu i niszczone, a w ich miejsce wprowadzane są banknoty ze zmodernizowanej emisji. Obecnie zmodernizowane banknoty czterech niższych nominałów, których emisję NBP zaczął w kwietniu 2014 r., stanowią około jednej trzeciej wszystkich banknotów w obiegu. Z biegiem czasu banknoty poprzedniej emisji będziemy spotykać coraz rzadziej. Szacuje się, że na koniec 2016 r. zastąpienie obiegu gotówkowego banknotami zmodernizowanymi nastąpi: dla 10 zł i 20 zł - w 95 proc., 50 zł - w 30 proc., a 100 zł - w 45 proc.

Bezpieczne pieniądze

Od kilku lat NBP wprowadza zmiany w obszarze zarządzania polską gotówką. W 2014 r. wprowadzono do obiegu zmodernizowane banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł, NBP unowocześnił park maszynowy i zarządzenie obszarem kasowo-skarbcowym. Wszystkie prace mają na celu podniesienie bezpieczeństwa polskiej gotówki oraz optymalizację kosztów związanych z emisją znaków pieniężnych - mówi Marek Oleś, dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego.

Zmodernizowane banknoty 200-złotowe zostaną udostępnione profesjonalnym uczestnikom obrotu gotówkowego od września 2015 r. w celu dostosowania urządzeń sortujących i samoobsługowych.

Nowy banknot 500-złotowy z Janem III Sobieskim

NBP rozpoczyna też prace nad banknotem 500-złotowym. Celem wprowadzenia nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP. Na nowym banknocie znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego.

Seria banknotów "Władcy polscy" zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha, którą posługujemy się obecnie, została wprowadzona do obiegu w 1995 r. Na składających się na serię banknotach znaleźli się dotychczas polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary. Producentem wszystkich polskich banknotów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: