Wystarczy jedno zdjęcie, żeby zobaczyć, co Grecy zrobili polskiej giełdzie

Po fiasku greckich negocjacji GPW rozpoczęła notowania na niemal 3-procentowych minusach.

Po czerwonej stronie znajdują się wszystkie spółki z indeksu WIG20. Najwięcej, bo ponad 5 proc., traci Bogdanka, najmniej - PGE, które jest tylko 0,06 proc. na minusie. W mWIG40 większość spółek znajduje się na ponad 1-proc. minusach, na plusie znalazła się tylko Grupa Azoty, która zyskiwała 0,02 proc. Na największym, bo ponad 5-proc., znalazła się spółka Hawe. W sWIG80 pozytywnym wyjątkiem jest Bioton, który jest na ponad 22-proc. plusie po ogłoszeniu wezwania na 33 proc. akcji tej spółki przez chiński NovoTek. Dzięki temu Bioton jest najlepiej radzącą sobie spółką na warszawskim parkiecie.

Poza spółką farmaceutyczną tylko cztery inne spółki znalazły się po zielonej stronie - znakomita większość spółek z tego indeksu notuje ponad 1-proc. spadki. Na całym rynku najgorzej radzi sobie dziś spółka Ronson, która traci ponad 15 proc. Na 389 firm notowanych na GPW tylko 34 są na plusie.

Grecka niespodzianka

Po nieoczekiwanej decyzji premiera Aleksisa Tsiprasa o przeprowadzeniu w Grecji referendum 5 lipca i załamaniu negocjacji w Brukseli europejscy kredytodawcy Aten postanowili, że pozwolą, by program pomocowy dla Grecji wygasł - zgodnie z przewidzianym terminem - we wtorek wieczorem. Tego samego dnia Ateny zobowiązane są spłacić Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 1,6 mld euro.

Zamknięta giełda i banki

Rząd w Atenach zdecydował, że banki greckie zostaną przez tydzień zamknięte. Zabronione będą transfery kapitału za granicę. W niedzielę podjęto decyzję, że giełda w Atenach będzie nieczynna w poniedziałek, ale w nocy z niedzieli na poniedziałek grecki regulator rynków kapitałowych poinformował w komunikacie, że pozostanie ona zamknięta "przez cały okres, przez który będą nieczynne banki".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Zainstaluj wtyczkę Gazeta.pl na Chrome >>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: