Mały krok internautów, wielki krok dla ludzkości. Pół miliona dolarów na naprawę skafandra Neila Armstronga uzbierano w pięć dni

Tylko pięć dni było potrzebnych, aby zebrać 500 tys. dol. na renowację skafandra, w którym Neil Armstrong stanął na Księżycu jako pierwszy człowiek na świecie. Zachęcony sukcesem zbiórki Instytut Smithsona, w którego zbiorach znajduje się kombinezon, postanowił podnieść zbieraną kwotę o 200 tys. dol. i naprawić jeszcze jeden historyczny skafander kosmiczny.

"To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości" - tak 21 lipca 1969 r. Neil Armstrong obwieścił światu, że po raz pierwszy w historii człowiekowi udało się stanąć na powierzchni Księżyca. Amerykanom nie tylko udało się osiągnąć coś, co jeszcze kilkanaście lat wcześniej wydawało się tylko fantastyką, ale także wyprzedzili Rosjan, którzy niecałe dwa lata wcześniej umieścili na orbicie Ziemi pierwszego sztucznego satelitę - Sputnik 1.

Po pomoc do internautów

46 lat później Instytut Smithsona, w którego zbiorach znajdują się pamiątki po misji Apollo 11 - w tym skafander Armstronga - postanowił poprosić internautów o pomoc w naprawie cennego artefaktu. Wybór padł na najpopularniejszy portal crowdfundingowy - Kickstarter.

Akcja na Kickstarterze, mająca na celu naprawę kombinezonu Neila ArmstrongaAkcja na Kickstarterze, mająca na celu naprawę kombinezonu Neila Armstronga Kickstarter.com

Celem muzeum było pozyskanie 500 tys. dol., które miały zostać przeznaczone na renowację skafandra, oraz stworzenie specjalnej wystawy pamiątek po pierwszej udanej misji na Księżyc.

Władze muzeum chcą w 2020 r. zastąpić obecną wystawę - nową i dużo nowocześniejszą ekspozycją, planują m.in. stworzenie specjalnego pomieszczenia, w którym zachowywano by odpowiednia temperaturę i wilgotność, aby zapobiec niszczeniu kombinezonu.

Pomożecie? Pomożemy!

Reakcja internautów była natychmiastowa - wystarczyło pięć dni, aby uzbierać 0,5 mln dol. potrzebne na naprawę i stworzenie nowej ekspozycji. Potencjalni darczyńcy mogli ofiarować na szczytny cel od 1 do nawet 10 tys. dolarów. O dziwo tych ostatnich było aż 8 osób. Zachęcony sukcesem akcji Instytut Smithsona postanowił pójść za ciosem i podniósł zbieraną kwotę do 700 tys. z zamiarem renowacji kolejnego historycznego skafandra kosmicznego. Chodzi o kombinezon należący do Alana Sheparda, który był pierwszym Amerykaninem w kosmosie. 5 maja 1961 r. rakieta z Shepardem na pokładzie osiągnęła wysokość ponad 184 km.

Alan Shepard przed pierwszym lotem w kosmosAlan Shepard przed pierwszym lotem w kosmos NASA

Amerykanin nie był jednak pierwszym człowiekiem w kosmosie, tytuł ten należy do Jurija Gagarina, który niecały miesiąc wcześniej na pokładzie statku Wostok 1 zdobył przestrzeń kosmiczną.

Data ważności

Skafander, w którym Armstrong postawił swój historyczny krok na Księżycu, składa się z 21 warstw złożonych z 12 syntetycznych materiałów. Jednak połowa z nich po mniej więcej 50 latach zaczyna ulegać degradacji, dlatego właśnie instytut zbiera pieniądze na jego renowację.

Do końca akcji zostało jeszcze 12 dni, a do celu brakuje tylko 73 tys. dol., dlatego trudno sobie wyobrazić, ze zbiórka może się zakończyć fiaskiem. Przy takiej popularności zbiórki wśród internautów za kilka dni instytut może jeszcze podwyższyć kwotę i wyremontować kolejne pamiątki z czasów pionierskich lotów w kosmos.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Zainstaluj wtyczkę Gazeta.pl na Chrome >>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: