Odprawy dla posłów będą kosztowały 6,5 mln zł. Najnowsze iPady dla nowych w Sejmie

Większość z odchodzących z Sejmu posłów dostanie trzymiesięczną odprawę. Ci, którzy przyjdą na ich miejsce, otrzymają najnowsze tablety firmy Apple.

Z Sejmu po wyborach odejdzie 223 posłów. Jak podaje rmf24.pl , prawo do odpraw w wysokości trzykrotnego uposażenia miesięcznego przysługuje 215 byłym parlamentarzystom. Każdy z nich otrzyma po blisko 30 tys. zł brutto. Razem daje to kwotę to 6 mln 477 tys. zł.

W środę w południe w Sali Kolumnowej odbędzie się uroczystość przekazania nowym posłom zaświadczenia o wyborze. Ci, którzy nie mają doświadczenia parlamentarnego, już dzień wcześniej rozpoczną dwudniowe szkolenie, na którym m.in. zapoznają się z pozycją ustrojową Sejmu, poznają swoje uprawnienia socjalne i zasady poruszania się po budynku.

Wtedy też posłowie poinformują, czy chcą zostać parlamentarzystami zawodowymi i pobierać za to uposażenie w wysokości 9892 zł brutto, czy jednak wolą nadal pracować zawodowo i pobierać jedynie dietę poselską (2569 zł).

W dniu zaprzysiężenia zaczną sprawowanie swoich mandatów. Otrzymają wówczas zakupione dla nich przez Kancelarię Sejmu iPady Air 2. Wartość każdego z urządzeń wynosi minimum 2099 zł.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: