Lot do Wenecji za 17 zł, komputer czy smartfon nawet za połowę ceny. Black Friday po polsku

Początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem i olbrzymie, bo sięgające nawet 80 proc., obniżki cen w sklepach - dziś Black Friday, czyli czarny piątek. Chociaż ta tradycja pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, od kilku lat praktykuje się ją z powodzeniem także w Polsce. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić jakie oferty przygotowały sklepy w naszym kraju.

Czarny piątek uznawany jest za początek sezony zakupowego przed gwiazdką już od końca XIX wieku, jednak nazwa po raz pierwszy została użyta przez jedną z filadelfijskich gazet dopiero w latach 60. XX wieku. Sama nazwa pochodzi od koloru, jakim księgowi zaznaczali zyski - czarny oznaczał zarobek, zaś czerwony straty.

Święto sprzedawców

Czarny piątek to jednak nie tylko święto klientów, ale święto sprzedawców. W samych tylko Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku do sklepu w ten dzień wybrało się ponad 133 mln Amerykanów, którzy wydali ponad 50 mld dol., czyli ponad 380 dol. na głowę. Zresztą o popularności czarnego piątku, świadczą ogromne kolejki przed sklepami ustawiające się już w czwartek w nocy. Amerykanie najchętniej kupowali wszelkiego rodzaju elektronikę jak: komputery, tablety, konsole do gier czy smartfony.

Black Friday nad Wisłą

Choć, zwyczaj organizowania wyprzedaży w czarny piątek zawitał do Polski już kilka lat temu, to wciąż jednak skala obniżek jest w naszym kraju niższa. Oczywiście zdarzają się obniżki nawet o 80 proc., jednak nie są to raczej najpopularniejsze produkty i chodzi raczej o pozbycie się rzeczy zalegających na półkach już od dłuższego czasu. Niemniej jednak wciąż na klientów czeka wiele ciekawych ofert i przeceny sięgające nawet kilkudziesięciu procent. Oto niektóre oferty dla polskich klientach.

Ryanair

Irlandzka tania linia lotnicza, z okazji czarnego piątku, oferuje bilety lotnicze w bardzo niskich cenach - m.in. lot do Wenecji czy Brukseli za 17 zł w obie strony czy też loty do Barcelony czy Aten za 85 zł w obie strony. Jedynym haczykiem jest to, że wyloty odbywają się z Berlina.

Xbox

Sklep Xbox.com oferuje zniżki na gry na te konsolę sięgające nawet 60 proc.

PlayStation Store

Także największy konkurent konsoli produkowanej przez Microsoft nie pozostaje w tyle w czarny piątek i również oferuje zniżki na gry sięgające nawet 70 proc.

Spotify

Serwis muzyczny w ramach oferty na czarny piątek oferuje konto premium na 3 miesiące za 99 groszy

Tidal

Kolejny serwis muzyczny poszedł o krok dalej i w ramach czarnopiątkowej promocji oferuje 4 miesiące subskrypcji w cenie 1 miesiąca.

Promod

Francuska sieć sklepów z odzieżą przygotowała dla swoich klientek obniżki od 20 do 50 proc.

Cubus

Skandynawska marka odzieżowa w czasie czarnego piątku oferuje swoim klientom zniżki dochodzące nawet do 50 proc.

KappAhl

Szwedzka firma odzieżowa również oferuje obniżki sięgające 50 proc.

Empik

W Emipku z okazji czarnego piątku przy zakupie jednej książki druga otrzymamy za połowę ceny.

Komputronik

Sieć sklepów komputerowych przygotowała dla swoich klientów obniżki rzędu kilku do kilkunastu procent.

X-kom

Kolejny sklep komputerowy X-kom oferuje w czasie czarnego piątku przeceny sięgające nawet 91 proc.

Media Markt

Swoim klientom oferuje sprzęt RTV/AGD takich marek jak Samsung, Lenovo czy LG w obniżonych cenach. Dobrą wiadomością jest to, że promocja trwa od piątku do poniedziałku.

Media Expert

Przez cały dzień w sklepach tej sieci będzie można kupić produkty RTV i AGD nawet o 60 proc. taniej.

Część sklepów niższe ceny oferuje tylko w piątek, jednak w znakomitej większości promocje będą trwały przez cały weekend.

Więcej o: