Miliony dolarów za pamiątki po The Beatles. Były członek zespołu wystawił na aukcję ponad 1,3 tys. przedmiotów

9,2 mln dol. - tyle przyniosła aukcja zorganizowana przez byłego perkusistę zespołu The Beatles. Ringo Starr sprzedał ponad 1,3 tys. przedmiotów, w tym swoją perkusję, gitarę należącą do Johna Lennona oraz wyjątkowy egzemplarz ?Białego Albumu?.

Ponad 9 mln dol. (ok. 36,6 mln zł) za pamiątki po zespole muzycznym to całkiem pokaźna suma, jednak jeśli wziąć pod uwagę, że chodzi o najpopularniejszy zespół wszech czasów - The Beatles - cena nie powinna dziwić. Ringo Starr - były perkusista zespołu na aukcji wystawił ponad 1,3 tys. przedmiotów, m.in. należące do siebie ubrania, biżuterię oraz kilka instrumentów muzycznych.

Perkusja, gitara i "Biały Album"

Najdroższym przedmiotem okazała się perkusja, na której Starr nagrał kilka przebojów Beatlesów, w tym "I Want To Hold Your Hand" czy "Can't Buy Me Love". Zwycięzca licytacji zapłacił za nią 2,1 mln dol.

Kolejnym przedmiotem na aukcji była gitara Rickenbacker należąca do Johna Lennona, którą w 1968 r. wokalista The Beatles podarował Starrowi.

Prawdziwa gratką okazało się pierwsze wydanie "Białego Albumu", za które nabywca zapłacił 790 tys. dol. Płyta należąca do Starra miała numer 0000001, czyli była pierwszą wyprodukowaną kopią tego albumu, która opuściła fabrykę.

Oprócz tego pod młotek trafiła także gitara George'a Harrisona, która została sprzedana za ponad 179 tys. dol. oraz dwa złote pierścienie, w których Ringo Starr grał na wszystkich koncertach legendarnego zespołu z Liverpoolu - każdy został sprzedany za ponad 100 tys dol. Łącznie aukcja przyniosła byłemu Beatles 9,2 mln dol.

Miliony na fundację

Pieniądze uzyskane w ten sposób nie zasilą jednak prywatnego konta muzyka, tylko trafią na konto fundacji prowadzonej przez eksbeatlesa wraz z małżonką Barbarą Bach, The Lotus Foundation, która zajmuje się m.in. pomocą chorym na raka, osobom dotkniętych przemocą domową czy ochroną przyrody.

Beatlemania

The Beatles to najpopularniejszy zespół w historii - jego płyty rozeszły się w ponad 265 mln kopii, a pamiątki po zespole osiągają zawrotne sumy. W zeszłym roku kolekcja rękopisów i rysunków wykonanych przez Johna Lennona osiągnęła na aukcji 3 mln dol., z kolei w 2000 r. pianino, na którym Lennon skomponował utwór "Imagine", zostało sprzedane za 2,1 mln dol.

Więcej o: