Od stycznia urośnie minimalne wynagrodzenie. Wiesz, jak zmieniało się przez ostatnie 12 lat? Sprawdzamy

Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na pełny etat wzrośnie o 100 zł. Sprawdzamy, jak zmieniała się pensja minimalna w ciągu ostatnich 12 lat.

Propozycję Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczącą wzrostu płacy minimalnej do 1850 zł w 2016 r. rząd przyjął na początku czerwca. W połowie lipca Komisja Trójstronna nie podjęła wspólnej uchwały o wysokości płacy minimalnej w przyszłym roku. Związkowcy nie uczestniczyli w pracach komisji, gdyż od dwóch lat bojkotowali jej prace.

Brak wspólnej uchwały KT oznaczał, że płaca minimalna w 2016 r. wyniesie nie mniej niż proponowane przez rząd 1850 zł - o 100 zł więcej niż obecnie. Tylko w razie wspólnej uchwały KT rząd musiałby uwzględnić inną kwotę.

Wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy nie może być niższa niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli musi wynosić w 2016 r. co najmniej 1480 zł brutto.

Oto, jak zmieniało się wynagrodzenie minimalne od 2003 r.:

Minimalne wynagrodzenie w latach 2003-2016 Create line charts

Zgodnie z prawem do 15 września rząd w rozporządzeniu sam ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia. Przepisy mówią, że kwota nie może być jednak niższa od propozycji przedstawionej przez Radę Ministrów do negocjacji w KT.

Pracodawcy proponowali, aby minimalne wynagrodzenie było niższe i wyniosło między 1782 a 1800 zł. Związkowcy chcieli wyższej kwoty - 1880 zł. Domagali się też, by pensja minimalna była równa połowie przeciętnego wynagrodzenia.

Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, które pracodawca musi zapłacić pracownikowi, czyli osobie pozostającej w stosunku pracy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: