Od stycznia niższe rachunki za prąd. Przeciętna rodzina zaoszczędzi do 22 zł rocznie

Od 1 do 2 zł netto miesięcznie - tyle wyniosą w przyszłym roku oszczędności na rachunkach za prąd. To efekt dzisiejszego zatwierdzenia taryf na 2016 r.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dystrybutorom energii elektrycznej oraz tzw. sprzedawcom z urzędu, którzy sprzedają energię odbiorcom w gospodarstwach domowych. Nowe stawki wejdą w życie z początkiem stycznia i oznaczają, że w 2016 r. przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za energię elektryczną rachunki niższe od 12 do około 22 zł (czyli średni spadek płatności wyniesie od około 1 do 2 zł netto miesięcznie na rachunkach odbiorców grup taryfowych G).

Łączne rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy kupują prąd od sprzedawców z urzędu, spadną średnio o 1,6 proc. W kieszeniach Polaków zostanie prawie pół miliarda złotych.

Spadek cen prądu wynika głównie z niższych kosztów zakupu tzw. zielonej energii. W 2016 r. obniżą się nie tylko ceny energii, ale także stawki opłat dystrybucyjnych. Stawki dystrybucyjne spadają średnio dla wszystkich grup odbiorców o 1,6 proc., a dla odbiorców grup G (tu stanowią około połowy całego rachunku za energię) - o 2 proc.

- Nasze rachunki za energię elektryczną będą w przyszłym roku niższe. Mimo to w zatwierdzonych taryfach o ponad 200 milionów złotych zwiększyliśmy wydatki związane z utrzymaniem ciągłości dostaw i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego - podsumowuje wynik tegorocznych postępowań taryfowych Maciej Bando, prezes URE.

Skutki zatwierdzonych taryf dla poszczególnych grup odbiorcówSkutki zatwierdzonych taryf dla poszczególnych grup odbiorców fot. URE

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: