Zachodnie sankcje i tania ropa uderzają w rosyjską walutę. Rubel najtańszy w historii

Rubel stracił w 2015 r. niemal jedną trzecią wartości wobec amerykańskiego dolara i znajduje się na historycznie najniższych poziomach. Rosyjską walutę pogrzebały przede wszystkim niskie ceny ropy i sankcje nałożone przez Zachód.

Za jednego dolara trzeba było zapłacić nawet 73,2 rubla, później jednak lekko się umocnił.

embed

Rosyjska waluta od niemal trzech miesięcy sukcesywnie traci na wartości wobec dolara - jeszcze w pierwszych tygodniach października za amerykańską walutę trzeba było zapłacić nieco ponad 61 rubli.

USDRUBUSDRUB Stooq.pl

W całym 2015 r. sytuacja rubla również nie wygląda najlepiej. Wprawdzie w maju i październiku ta waluta się umacniała, ale trwało to tylko chwilę.

embed

Jak dotąd drożej było tylko raz w historii - 16 grudnia 2014 r. rosyjska waluta osiągnęła poziom niemal 80 rubli za dolara, jednak trwało to tylko chwilę i zakończyło się interwencją banku centralnego Rosji i tego dnia na zamknięciu notowań rubel kosztował już 59,6 za 1 dolara.

Rubel traci także mocno w stosunku do euro i dziś za wspólną europejską walutę trzeba było płacić nawet ponad 80 rubli - o 3,5 rubla mniej, niż wynoszą historyczne minima.

EURRUBEURRUB Stooq.pl

Także w ciągu całego roku widać słabość rosyjskiej waluty wobec euro.

EURRUBEURRUB Stooq.pl

Pomimo coraz bardziej pogrążającej się rosyjskiej waluty i głębokiej recesji wywołanej przez ceny ropy tamtejszy rząd wciąż robi dobrą minę do złej gry i od miesięcy powtarza, że najgorsze już było i teraz będzie już tylko lepiej.

Więcej o: