Rekreacyjna marihuana. W Kolorado w niecały rok sprzedano jej za prawie 900 mln dol.

W Kolorado w ciągu 11 miesięcy sprzedano marihuanę wartości niemal 900 mln dolarów. To efekt zmiany przepisów, dzięki której mieszkańcy stanu od dwóch lat legalnie palą trawkę.

Jak informuje portal Faktykonopne.pl , od stycznia do listopada 2015 r. wartość sprzedaży legalnej marihuany w Kolorado wyniosła prawie 900 mln dol., a ponad 100 mln dol. stanowił zysk z podatków od sprzedaży.

Nie wiadomo jeszcze, czy sprawdziły się szacunki gubernatora stanu Johna Hickenloopera, który na początku ubiegłego roku spodziewał się sprzedaży w całym 2015 r. na poziomie miliarda dolarów. Aby tak się stało, w grudniu musiałby zostać pobity sierpniowy rekord, kiedy sklepy osiągnęły sprzedaż na poziomie ponad 100 mln dol.

Rekreacyjne palenie marihuany jest w Kolorado legalne od 1 stycznia 2014 r. Taką decyzję podjęli mieszkańcy stanu, którzy przegłosowali "poprawkę 64". W referendum ustalili również, że od jej sprzedaży naliczane będą dwa podatki: 15-proc. przeznaczany na edukację i 10-proc. zasilający fundusz, z którego finansuje się egzekwowanie przepisów dotyczących marihuany.

Przedstawicieli stanu cieszą jednak nie tylko wpływy z podatku od sprzedaży marihuany. Po jej legalizacji Kolorado w samym 2014 r. zaoszczędziło między 12 a 40 mln dolarów dzięki zaprzestaniu ścigania przestępstw z nią związanych i skupieniu się organów ścigania na pozostałej działalności kryminalnej.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: