Transparency International: korupcja najbardziej wzrosła w Brazylii. A jak uplasowała się Polska?

W 2015 roku korupcja najbardziej pogłębiła się w Brazylii - głosi środowy raport Transparency International (TI) na temat postrzegania tego zjawiska. Według TI korupcja jest wszechobecna na świecie. Najmniej skorumpowana jest Dania, a najbardziej Korea Płn.

Pozarządowa organizacja z siedzibą w Berlinie w swym dorocznym raporcie sklasyfikowała pod względem poziomu korupcji 168 państw w skali od 0 (najwyższy poziom korupcji) do 100 punktów.

Polska

Polska uplasowała się na 30. miejscu, podczas gdy w poprzednim raporcie, w którym badano 175 państw, nasz kraj zajął 35. miejsce. Polska w najnowszym raporcie TI otrzymała 62 punkty, czyli o jeden więcej niż rok wcześniej.

Raport mierzy postrzeganie korupcji, a nie rzeczywisty poziom tego zjawiska ze względu na tajemnice otaczające najbardziej skorumpowane działania.

Skandal korupcyjny w Brazylii

W 2015 roku Brazylia spadła na 76. miejsce, czyli o siedem pozycji w dół w porównaniu z 2014 rokiem. Największą gospodarką Ameryki Łacińskiej wstrząsnął skandal korupcyjny na wielką skalę w przedsiębiorstwach państwowych, w tym w gigancie naftowym Petrobras, w który zamieszani byli wysocy rangą przedstawiciele władz. Firma przez lata dawała łapówki co najmniej 25 deputowanym, sześciu senatorom i trzem gubernatorom.

Straty w rankingu

W rankingu straciły też Libia, Australia, Hiszpania i Turcja. Turcja, która w 2014 roku odnotowała jeden z największych spadków z powodu poważnej afery w szeregach rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), w najnowszym raporcie spadła o kolejne trzy miejsca.

Kraje BRICS słabo

Dwie trzecie państw otrzymało mniej niż 50 punktów. Wśród nich są wszystkie kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA). Największa korupcja w tych krajach panuje w Rosji (119. miejsce); Chiny zajęły w rankingu 83. miejsce, Indie - 76., a RPA - 61.

Premier ściagnął Malezję

W Azji uwagę TI przykuły oskarżenia o korupcję wysunięte pod adresem premiera Malezji Mohameda Najiba bin Abdula Razaka. W 2015 roku kraj znalazł się na 54. miejscu, co oznacza spadek o cztery pozycje w porównaniu z poprzednim raportem.

Więcej krajów się poprawiło

Autorzy raportu podkreślają także, że w 2015 roku spadło ogólne postrzeganie korupcji na świecie. TI z satysfakcją odnotowuje, że "liczba krajów, którym udało się polepszyć wynik (64), była większa od tych, którym on się pogorszył (53)". Wśród krajów, które otrzymały lepsze rezultaty, znalazły się m.in. Grecja, Senegal czy Wielka Brytania.

Najlepiej w Danii

Dania utrzymała się na pierwszym miejscu (91 punktów), jako kraj, w którym jest najmniej korupcji, a tuż za nią uplasowały się Finlandia (90 punktów) i Szwecja (89 punktów). Korea Północna i Somalia znalazły się na najdalszych pozycjach, otrzymując tylko po osiem punktów.

Działacze obywatelscy

TI przypisuje poprawę sytuacji na świecie pracy działaczy obywatelskich zwalczających korupcję w takich krajach jak Gwatemala, Sri Lanka czy Ghana. W 2015 roku poprawiły one swoje wyniki.

"Korupcję da się pokonać, jeśli będziemy współpracować" - oświadczył szef TI Peruwiańczyk Jose Ugaz. "Aby wykorzenić nadużycia władzy, łapówki i rzucić światło na sekretne układy, obywatele muszą współpracować i mówić swym rządom, że mają już dosyć" - dodał.

Raport TI opiera się na danych 12 międzynarodowych organizacji i instytucji, w tym Banku Światowego, Afrykańskiego Banku Rozwoju i Światowego Forum Ekonomicznego. (PAP)

Więcej o: