Koniec taniego tankowania? Arabia Saudyjska dogadała się z Rosją i zamrożą wydobycie ropy

Dwaj najwięksi na świecie dostawcy ropy naftowej zgodzili się na ?zamrożenie? wydobycia. Porozumienie Rosji i Arabii Saudyjskiej może być początkiem końca kryzysu naftowego, dzięki któremu tankowanie na stacji benzynowej stało się w ostatnim czasie znacznie tańsze.

To dobra wiadomość dla wszystkich dostawców ropy, ponieważ to może być koniec kryzysu naftowego, który sprawił, że baryłka ropy kosztuje ok. 30 dol. Główna przeszkoda na drodze do podniesienia cen - Arabia Saudyjska - po raz pierwszy jest gotowa na ustępstwa w sprawie w swojego wydobycia.

Porozumienie

Do porozumienia między Arabią Saudyjską a Rosją doszło podczas rozmów w Katarze.

- Utrzymanie wydobycia na styczniowych poziomach będzie "adekwatne" i nasz naród dalej chce sprostać popytowi ze strony klientów - powiedział saudyjski minister ds. ropy Ali Al-Naimi po spotkaniu z rosyjskim ministrem energetyki, Aleksandrem Nowakiem.

Spotkanie w Doha

Obaj ministrowie spotkali się w stolicy Kataru - Doha, aby przedyskutować kryzys naftowy. W ciągu ostatniego 1,5 roku ceny ropy spadły o ok. 80 dol. i obecnie znajdują się na poziomie ok. 30 dol. za baryłkę. Arabia Saudyjska jest główną przeszkodą w podniesieniu cen ropy. Saudowie chcą utrzymania niskich, aby w ten sposób wykończyć konkurencję ze strony Stanów Zjednoczonych i sprawić, żeby wydobywanie ropy z łupków stało się nieopłacalne. Władze Arabii Saudyjskiej wcześniej zapowiadały, że nie zmniejszą wydobycia o ile tego samego nie zrobią inne kraje spoza OPEC.

Zmniejszenie wydobycia jest z kolei na rękę innym członkom kartelu OPEC, jak Wenezuela czy Nigeria, które z powodu obcięcia wpływów z tego surowca mają poważne dziury w budżetach.

Ropa w dół

Pomimo tych informacji notowania ropy wciąż idą w dół i baryłka kosztuje poniżej 30 dol.

embed

W ciągu ostatniego półtora roku w wyniku ciągłego zwiększania wydobycia i zmniejszeniu globalnego popytu na ten surowiec (w dużej mierze ze strony Chin) ceny ropy spadły do poziomu ok. 30 dol. ze 110 dol.

embed

Rozgrywki pomiędzy Arabią Saudyjską a USA są za to na rękę wszystkim kierowcom, ponieważ dzięki nim spadają także ceny na stacjach benzynowych. Obecnie ceny paliw w Polsce spadły mniej więcej do poziomu z 2009 roku.

Więcej o: