Projektanci w sezonie 2015 promują złote torebki

Prada, Diane von Furstenberg, Saint Laurent, Lanvin, Hayward, Perrin Paris, Tom Ford, Metalskin - te "stajnie" modowe wypuściły na rynek złote torebki. W jaki sposób projektanci tłumaczą swój (i nie tylko) zachwyt tym kolorem?

"The Midas touch" czyli "Dotyk Midasa". Takim mianem ochrzcił to zjawisko modowe Barry Samaha, specjalista ds. mody, publikujący na łamach magazynu "Forbes". "Złoto jest w tym sezonie wszędzie" - podkreśla. "Z pewnością noszenie się w złotym kolorze to wysłanie pewnego sygnału do otoczenia. Niewielu zdecyduje się nosić złoty kolor na co dzień. Jeszcze mniej osób zdecyduje się używać złotego koloru podczas spotkań oficjalnych i biznesowych Wiele swobody dają jednak torebki. Nawet jeśli nie jesteś celebrytką, noszenie gustownej złotej torebki ujdzie Ci na sucho" - uważa Samaha.

Samaha jest przekonany, że torebki takich marek jak Hayward, Perrin Paris, Tom Ford, Metalskin są tak uniwersalne, że pasują niemal każdej kobiecie. "To zabawna alternatywa dla nudnych, smutnych nosidełek" - zapewnia publicysta "Forbes".

Wtóruje mu Marin Hopper, współwłaściciel i projektant marki Hayward. Przekonuje, że "Złoty kolor to kolor bogaty, ale zachowuje się jak kolor neutralny. Pasuje niemal do wszystkiego".

Również Alicia Halegua, projektantka oraz współzałożycielka Metalskin zapewnia, że złoty to kolor, który wcale nie jest zarezerwowany tylko dla gwiazd i właścicieli garaży pełnych bentleyów. "Osobiście jestem wierna kolorowi złotemu. Jest ciepły, metaliczny, pasuje niemal do wszystkiego. Łatwo dopasować go do niemal każdej kreacji. Choć oczywiście trzeba przyznać, że otwarcie kojarzy się z luksusem" - mówi Halegua.

Projektanci są świadomi, że do noszenia złotego koloru (w tym złotych torebek) potrzeba odwagi. "Dla nas złoty jest idealnym uzupełnieniem naszych projektów. Trzymamy się architektonicznego niemal designu. Równoważymy go ciepłym złotem" - przyznaje Chloe Perrin, projektantka Perrin Paris. "Doskonałym przykładem tego rozwiązania jest nasza Riva Bag. Powstała dla kobiet, które są pewne siebie i lubią nietypowe rozwiązania" - uważa Perrin.

Ile trzeba zapłacić za przyjemność bycia pewną siebie kobietą ze złotą torebką? Firmie Lanvin - 4,750 USD. Tom Ford za Padlock Python Mini Bag życzy sobie 2,290 USD. Jane Bag ze stajni Metalskin to wydatek 1,695 USD. Model Vitello od Prady kosztuje 2,800 USD. Torebka od Perrin Paris to wydatek ponad 1,000 USD. Hayward proponuje Double Dowel Camel Metal Clutch za 1,895 USD.

A coś dla klasy średniej? Również się znajdzie. Model Paula z metką Liebeskind kosztuje około 1,200 zł. Susannah od Michaela Korsa to wydatek rzędu 880 zł; tyle samo kosztuje urocza kopertówka Lana (z tej samej "stajni"). Thierry Mugler proponuje torbę przyozdobioną gwiazdą za około 450 zł. Złotą torbę na zakupy od Ralpha Laurena można mieć już za około 680 zł.

Co ciekawe, obserwacje magazynu "Forbes" różnią się jednak od tych poczynionych przez użytkowników portalu Pinterest. Okrzyknęli oni kolor marsala - czyli brodo z domieszką brązu - kolorem roku 2015 w haute couture. Już w grudniu zeszłego roku jako o kolorze roku 2015, mówiła firma Pantone. Na szczęście złota torebka do sukienki w kolorze marsala również będzie pasować.