Czy padnie rekord wartości sprzedaży na rynku prywatnych nieruchomości?

Pierre Cardin chce 455 mln USD za Bubble Palace. Znany projektant wystawił na sprzedaż "Bańkowy Pałac" - niezwykle oryginalną posiadłość ulokowaną na Lazurowym Wybrzeżu. Co jest w niej niezwykłego? Czy w przeszłości równie oryginalne nieruchomości znajdowały nabywców? Do jakiej budowli należy rekord wszechczasów?

92-letni Pierre Cardin, twórca globalnej marki modowej, wyprzedaje swój majątek. Niedawno sprzedał chińską część swojego biznesu. Myśli nad sprzedażą całości. A o tym, że wystawił Bubble Palace na sprzedaż, świat dowiedział się w mgnieniu oka - wiadomość obiegła w kilka dni prasę biznesową i portale piszące o architekturze na całym świecie.

Skąd to poruszenie? Po pierwsze: z powodu ceny. Cardin chce za znajdującą się w miejscowości Theoule-sur-Mer 1200-metrową budowlę z amfiteatrem na 500 osób i widokiem na Lazurowe Wybrzeże, leżącą na działce o powierzchni 8500 m.kw., aż 455 mln USD. Gdyby Cardin znalazł chętnego na swój pałac, doszłoby do największej w historii globalnego rynku nieruchomości transakcji, jeśli chodzi o prywatne domy. Rekord należy obecnie do Lakshmi Mittala, który w 2008 roku zakupił kamienicę w Londynie za 221 mln USD.

Po drugie, rzadko na rynku wtórnym pojawiają się tak oryginalne nieruchomości. Zbudowana w latach 1979-85 posiadłość mogłaby być scenerią dla kolejnej części Gwiezdnych Wojen - składa się z kilkunastu bąbli, które wewnątrz przypominają luksusowe jaskinie. Antti Lovag, węgierski architekt, który ją zaprojektował, był zafascynowany sposobem życia ludzi przed tysiącami lat.

Co ciekawe, według archiwalnych tekstów portalu DesignAlmic, budowa Bańkowego Pałacu kosztowała ledwie 7,5 mln USD, a Cardin włożył w latach 90-tych XX wieku w jego remont i wykończenie około 1,5 mln USD. To pokazuje, jak duży zysk może zrealizować Cardin, jeśli uda mu się sprzedać dzieło Lovaga.

Możliwe jednak, że rekord ten nie przetrwa długo. Hollywoodzki producent Nile Niami postanowił zabawić się w dewelopera i buduje w Bel-Air olbrzymią posiadłość z widokiem na Ocean Spokojny, którą - jak deklaruje - chce sprzedać za 500 mln USD. Ten, kto ją nabędzie, zostanie sąsiadem m.in. Elona Muska, właściciela koncernu Tesla.

Najwyżej wycenianą na świecie nieruchomością mieszkalną pozostającą w rękach prywatnych jest Pałac Buckingham, własność królowej Elżbiety II. Nigdy nie trafi on na rynek, ale w 2012 roku Nationwide Building Society wyceniło go na 1,5 mld USD.

Najdroższą prywatną budowlą w historii jest Antilla, mumbajski wieżowiec będący siedzibą najbogatszego człowieka w Indiach, Mukesha Ambaniego. Jego budowa zakończyła się w 2010 roku i pochłonęła - uwaga - 1 mld USD (czyli sporą część majątku Ambaniego, który jest szacowany na około 22,3 mld USD). Wieżowiec ma 37,2 tys. m.kw. powierzchni i jest wysoki na 174 metry. Ma parking na 168 aut, kino na 50 osób, hinduską świątynię, SPA i olbrzymi basen.

Największą transakcją na rynku prywatnych nieruchomości w ostatnich dwóch latach był zakup za 147 mln USD posiadłości w East Hampton przez miliardera z branży finansowej, Barryego Rosensteina. Nabył on dom z olbrzymią działką po tym, jak zmarli jego poprzedni właściciele i życiowi partnerzy, finansista Christopher H. Browne i architekt Andrew Gordon.