Samochód za rozliczony PIT

Roczny podatek dochodowy nie trafia w całości do skarbu państwa. Duża jego część zostaje przekazana do gminy, w której został rozliczony PIT. Nic, więc dziwnego, że miasta starają się dla siebie o jak najwięcej deklaracji. Kuszą samochodami, laptopami, biletami na komunikację miejską, a nawet biletami lotniczymi.

Od kilku lat na organizację loterii decyduje się Wrocław. W tym roku udział w niej można wziąć, wypełniając formularz konkursowy w okresie od 1 marca do 6 maja. Loteria jest skierowana do wszystkich podatników, którzy rozliczą PIT we Wrocławiu za 2015 rok, wpisując wrocławski adres zamieszkania w deklaracji. Mogą w niej wziąć zarówno osoby, które rozliczają się w mieście od lat oraz te, które zrobią to po raz pierwszy. Do wygrania we wrocławskiej loterii jest 10 Kart Urban, upoważniających do 180 dni bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej, 5 rowerów i nagroda główna - samochód marki Toyota.

- Roczny podatek dochodowy nie trafia w całości do skarbu państwa. Duża jego część zostaje przekazana do gminy, w której został rozliczony PIT. Dla Wrocławia to blisko 48 proc. We Wrocławiu mieszka kilkadziesiąt tysięcy osób, które są zameldowane na terenie innych gmin i tam płacą podatek. Pieniądze, które mogłyby wpłynąć na poprawę, jakości życia mieszkańców, nie trafiają do budżetu Wrocławia - tłumaczy potrzebę organizacji loterii magistrat. Jak przypomina, rozliczając PIT w mieście, w którym się mieszka, współfinansuje się: transport publiczny, edukację dzieci, utrzymanie zieleni, rekreację, sport i kulturę, rewitalizację zabytków, pomoc społeczną, nowe ścieżki rowerowe, budżet obywatelski, rozwój infrastruktury, ochronę zdrowia.

Fiat 500 w Waliszewie

Na organizację loterii zdecydowała się również gmina Waliszew (woj. mazowieckie). Loteria jest skierowana do wszystkich podatników, którzy rozliczą PIT za 2015 w Urzędzie Skarbowym Legionowie, podając adres zamieszkania zlokalizowany na terenie gminy Wieliszew. Loteria trwa od 1 lutego do 8 maja. Losowanie nagród nastąpi w trakcie Święta Gminy Wieliszew, które zaplanowano na 4 czerwca. Zgłosić swój udział w loterii można, wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej lub wrzucić wydrukowany i wypełniony do urny loteryjnej w Urzędzie Gminy Wieliszew. Wartość całej puli nagród w loterii wynosi ponad 68 tys. zł brutto. Łącznie w loterii przewidziano 11 nagród. Główną jest samochód osobowy Fiat 500 o wartości ponad 51 tys. zł. Mieszkańcy będą mogli wygrać również laptopa marki Lenovo wartego ponad 2 tys. zł, voucher na meble o wartości 2 tys. zł czy voucher na przelot liniami Ryanair o wartości 1 tys. zł. Do wygrania będą również 4 tablety marki Lenovo o wartości prawie 1 tys. zł oraz 3 vouchery do sklepu PSB Mrówka Wieliszew o wartości 500 zł.

Bon zakupowy w Suwałkach

Powalczyć o nagrody można również w Suwałkach. Aby jednak wziąć udział w loterii i mieć szanse na wygraną, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze należy złożyć deklarację podatkową PIT za rok 2015 w suwalskim urzędzie skarbowym i wskazać Suwałki, jako miejsce zamieszkania. Po drugie, od 1 marca do 6 maja roku zgłosić swój udział w loterii, wypełniając formularz na stronie internetowej mojpodateksuwalkom.pl lub wrzucić wydrukowany i wypełniony formularz do urny loteryjnej w Urzędzie Miejskim w Suwałkach. Losowanie nagród odbędzie się 17 maja w siedzibie Urzędu Miejskiego . Wszyscy, którzy spełnią warunki i zgłoszą się do zabawy, będą mogli powalczyć o nagrody o łącznej wartości 30 tys. zł, w tym nagrodę główną - bon zakupowy o wartości 10 tys. zł. Kolejna osoba wylosuje bon o wartości 4 tys. zł., a następnych osiem osób bony zakupowe o wartości 2 tys. zł każdy - wszystkie do zrealizowania w okresie roku w sieci ogólnokrajowych marketów RTV/AGD.

Autor:

Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.