Ile zarabia prawnik w korporacji, adwokat z urzędu czy radca prawny?

Prawo wciąż jest bardzo chętnie wybieranym kierunkiem na polskich uczelniach. Nie każdy kandydat zdaje sobie jednak w pełni sprawę z tego, jak będzie wyglądała jego zawodowa przyszłość. Ile zarabia prawnik i jak nim zostać?

Pierwszym krokiem do zostania prawnikiem jest ukończenie kierunkowych studiów. Odbywają się one w systemie jednolitym, co oznacza, że do otrzymania pierwszego stopnia naukowego potrzeba długich pięcioletnich studiów.

Jak zostać prawnikiem?

Obfitują one w trudne egzaminy o charakterze pamięciowym, gdzie należy opanować duże partie materiału. Prawo rzymskie, postępowanie cywilne lub wstęp do prawoznawstwa mogą się okazać trudnymi przedmiotami do zaliczenia. Do klasycznych zawodów prawniczych, które można uprawiać po zdaniu egzaminów podczas odbywania aplikacji, należą:

  • adwokat,
  • komornik,
  • radca prawny,
  • sędzia,
  • prokurator,
  • notariusz.

Wszystkie z nich to profesje elitarne i cenione społecznie. Nie jest jednak łatwo zostać adwokatem, notariuszem lub sędzią. Ograniczenia wynikają z tego, że są to zawody regulowane - aby je wykonywać, należy spełnić określone warunki, z ukończeniem stosownej aplikacji włącznie. 

Zarobki prawników. Od czego zależą i jaka jest średnia pensja w tym zawodzie?

Pytanie o średnią pensję prawników jest dość abstrakcyjne - dotyczy w rzeczywistości osób o bardzo różnych kwalifikacjach, z aplikacją lub bez niej, zatrudnionych w administracji publicznej i firmach prywatnych. Liczy się także rodzaj firmy, województwo i doświadczenie. Według danych wynagrodzenia.pl średnia pensja prawników to 5340 zł brutto

Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Jak zostać adwokatem?

Jednym z bardzo cenionych zawodów prawniczych jest adwokat. Wielu studentów marzy o tym, aby pracować właśnie w takim charakterze. Po ukończeniu studiów należy rozpocząć aplikację adwokacką. Jest to możliwe po złożeniu wniosku z pozytywnym wynikiem egzaminu państwowego. Czas szkolenia trwa trzy lata i odbywa się pod kontrolą patrona, którym może zostać adwokat z przynajmniej pięcioletnim stażem (musi pisemnie się na to zgodzić). Po pół roku aplikant może zastępować adwokata w określonych czynnościach, np. przed niektórymi sądami lub organami państwowymi. Aplikację kończy egzamin końcowy przed komisją. Jest ona powoływana spośród przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i samorządu adwokackiego.

Adwokat - zarobki w branży 

Ile zarabia adwokat? Oczywiście i tutaj kwoty są zróżnicowane. Mediana zarobków wynosi 7140 zł brutto. Jednocześnie 25 proc. respondentów zarabia poniżej 5190 zł. Tyle samo osób może liczyć na więcej niż 9340 zł brutto. Ile zarabia adwokat z urzędu? Według wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 kwietnia 2020 - adwokat powołany z urzędu nie może otrzymać stawki niższej, niż adwokat z wyboru w tej samej sprawie. 

Ile zarabia adwokat z własną kancelarią?

Płace w kancelariach prawnych są bardzo zróżnicowane. Posiłkując się raportem Hays z 2019 roku można stwierdzić, że starszy prawnik w kancelarii może liczyć na wynagrodzenie w przedziale 18-35 tys. złotych. Zarobki kancelarii prawnych są trudne do jasnego określenia z uwagi na to, że zwykle usługi tego rodzaju wyceniane są w określonej rozpiętości. Szacuje się, że wspólnik w kancelarii prowadzącej swoje sprawy w Warszawie może zarabiać nawet 35-40 tys. złotych.

Stawki kancelarii prawnych - dlaczego są tak zróżnicowane?

Wysokość stawek kancelarii prawnych uzależniona jest od szeregu czynników. Chodzi tutaj między innymi o:

  • wielkość miasta - stawki w Warszawie będą wyższe, niż np. w Poznaniu czy Lublinie;
  • doświadczenie - im większa ilość wygranych spraw i bardziej rozpoznawalne nazwisko, tym opłaty będą wyższe;
  • rodzaj sprawy;
  • konieczność osobistego stawienia się prawnika na sprawie.

Radca prawny - zarobki w zawodzie

Ile zarabia radca prawny? Mediana w przypadku tego zawodu wynosi 8110 zł brutto za miesiąc. Jednocześnie 25 proc. najsłabiej opłacanych radców otrzymuje poniżej 5840 zł za miesiąc. Jedna czwarta zaś zarabia powyżej 11 680 zł.

Ile zarabia prawnik bez aplikacji?

Nie dla każdego aplikacja i praca w sądzie lub kancelarii jest optymalną drogą rozwoju kariery. Czy taka osoba ma szansę znaleźć wysoko płatną pracę? Przykładem mogą być prawnicy korporacyjni, którzy są doradcami podczas zawierania umów i nadzorują kwestie prawne. Ile zarabia prawnik w korporacji? Według raportu firmy Antal przeciętna płaca oferowana specjalistom tego typu z doświadczeniem może wynosić nawet 12 614 zł brutto.

Więcej o: