- Dobro dziecka jest najważniejsze. By skutecznie o nie zadbać, przygotowaliśmy projekt przepisów o alimentach natychmiastowych. To prawdziwa rewolucja w dobrym tego słowa znaczeniu - powiedział we wtorek na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
W Ministerstwie Sprawiedliwości 11 maja odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz reform innych ustaw. Zmiany w prawie mają, zdaniem Zbigniewa Ziobry, poprawić sytuację dzieci.
Minister Sprawiedliwości przekazał, że pozwy będzie można składać na przygotowanym formularzu, bez potrzeby korzystania z odpłatnej pomocy adwokata. Uzyskanie alimentów w 14 dni będzie możliwe dzięki uproszczeniu formalności oraz na skutek tego, że sprawy będą orzekane w trybie nakazu zapłaty. Do pozwu trzeba będzie dołączyć wyłącznie akt urodzenia dziecka, bez potrzeby składania innych dokumentów oraz dowodów.
- Ta formuła nie wyklucza ubiegania się o alimenty według dotychczasowych reguł. Dzięki alimentom natychmiastowym nie będzie trwającej nieraz wiele miesięcy "dziury czasowej", w której nie udaje się ściągać pieniędzy na utrzymanie dziecka - wyjaśnił szef resortu sprawiedliwości. Alimenty będzie można otrzymać w czasie postępowania rozwodowego.
Wysokość alimentów natychmiastowych będzie zależna od minimalnego wynagrodzenia oraz liczby dzieci w rodzinie.
Zgodnie z minimalnym wynagrodzeniem na dziś alimenty natychmiastowe wynosiłyby (netto) przy:
- Jeżeli ktoś chce według dotychczasowych zasad regulować swoje uprawnienia alimentacyjne, będzie ta droga jak najbardziej otwarta. Jest również możliwość odwołania, ale co jest fundamentalne to to, że mamy do czynienia z natychmiastową wykonalnością - dodał Marcin Romanowski, wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości.
Alimenty będą przyznawane dziecku do 25. roku życia - jeśli będzie w trakcie nauki. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami okres przyznawania świadczenia będzie mógł zostać przedłużony.