Alimenty natychmiastowe w planach reformy prawa rodzinnego. Sąd przyzna je w 14 dni

Alimenty natychmiastowe mają być przyznawane w ciągu 14 dni od momentu złożenia wniosku o ich przyznanie. To jedno z założeń projektu nowelizacji prawa rodzinnego, które na wtorkowej konferencji prasowej przedstawiło Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Dobro dziecka jest najważniejsze. By skutecznie o nie zadbać, przygotowaliśmy projekt przepisów o alimentach natychmiastowych. To prawdziwa rewolucja w dobrym tego słowa znaczeniu - powiedział we wtorek na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Zobacz wideo Dlaczego PiS łatwiej się dogadać z Lewicą niż z Ziobrą?

Zbigniew Ziobro: Dzięki alimentom natychmiastowym nie będzie trwającej nieraz wiele miesięcy "dziury czasowej"

W Ministerstwie Sprawiedliwości 11 maja odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz reform innych ustaw. Zmiany w prawie mają, zdaniem Zbigniewa Ziobry, poprawić sytuację dzieci

Minister Sprawiedliwości przekazał, że pozwy będzie można składać na przygotowanym formularzu, bez potrzeby korzystania z odpłatnej pomocy adwokata. Uzyskanie alimentów w 14 dni będzie możliwe dzięki uproszczeniu formalności oraz na skutek tego, że sprawy będą orzekane w trybie nakazu zapłaty. Do pozwu trzeba będzie dołączyć wyłącznie akt urodzenia dziecka, bez potrzeby składania innych dokumentów oraz dowodów.

- Ta formuła nie wyklucza ubiegania się o alimenty według dotychczasowych reguł. Dzięki alimentom natychmiastowym nie będzie trwającej nieraz wiele miesięcy "dziury czasowej", w której nie udaje się ściągać pieniędzy na utrzymanie dziecka - wyjaśnił szef resortu sprawiedliwości. Alimenty będzie można otrzymać w czasie postępowania rozwodowego. 

Alimenty natychmiastowe. Ile wyniosą?

Wysokość alimentów natychmiastowych będzie zależna od minimalnego wynagrodzenia oraz liczby dzieci w rodzinie. 

  • Jedno dziecko - 21. proc. minimalnego wynagrodzenia;
  • Dwoje dzieci - 19 proc. minimalnego wynagrodzenia;
  • Troje dzieci- 17 proc. minimalnego wynagrodzenia;
  • Czworo dzieci - 15 proc. minimalnego wynagrodzenia;
  • Pięcioro dzieci lub więcej - 13 proc. minimalnego wynagrodzenia. 

Zgodnie z minimalnym wynagrodzeniem na dziś alimenty natychmiastowe wynosiłyby (netto) przy:

  • Jednym dziecku - 588 zł;
  • Dwojgu dzieci - 532 zł; (na każde dziecko);
  • Trojgu dzieci - 476 zł (na każde dziecko);
  • Czworgu dzieci - 420 zł (na każde dziecko);
  • Pięciorgu dzieci lub więcej - 364 zł (na każde dziecko).

- Jeżeli ktoś chce według dotychczasowych zasad regulować swoje uprawnienia alimentacyjne, będzie ta droga jak najbardziej otwarta. Jest również możliwość odwołania, ale co jest fundamentalne to to, że mamy do czynienia z natychmiastową wykonalnością - dodał Marcin Romanowski, wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości.

Alimenty będą przyznawane dziecku do 25. roku życia - jeśli będzie w trakcie nauki. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami okres przyznawania świadczenia będzie mógł zostać przedłużony.

Więcej o: