Hołownia o wycofaniu 800 plus: Trzeba będzie się nad tym poważnie zastanowić

Przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia przyznał w Radiu ZET, że należałoby rozważyć cofnięcie waloryzacji programu Rodzina 500 plus. Według polityka te pieniądze powinny być zainwestowane w inny sposób.

Bogdan Rymanowski zapytał w piątek w Radiu ZET Szymona Hołownię, czy Polska 2050 po zdobyciu władzy "wycofa się z 800 plus". - Zobaczymy, jaki będzie klimat polityczny. Ja uważam, że poważnie trzeba będzie się nad tym zastanowić, a te środki zainwestować w edukację, żłobki i ochronę zdrowia - odpowiedział lider ugrupowania.

Zobacz wideo 800+ to szkodliwe rozdawnictwo pieniędzy? Hennig-Kloska: Tak

Posłowie Polski 2050 zagłosowali w lipcu przeciwko podwyższeniu świadczenia wypłacanego w ramach programu Rodzina 500 plus do 800 zł. - Waloryzacja 500 plus, zwłaszcza z długu, będzie miała charakter proinflacyjny - wskazywała przed dwoma miesiącami w Sejmie wiceszefowa partii Paulina Hennig-Kloska.

- Zbliżają się wybory. Tylko dlatego to robicie. Nie interesuje was, jak to się przełoży na portfele Polaków długofalowo. Mówicie, że po Nowym Roku inflacja będzie niższa. Nawet jeśli będzie, to nie znaczy, że teraz mamy wziąć benzynę i dolać do rozżarzonego węgla, bo dokładnie tym to będzie - mówiła parlamentarzystka.

Polska 2050 przeciwna 800 plus. "Projekt pogłębi ubóstwo wśród seniorów"

Według posłanki "ten projekt pogłębi ubóstwo wśród seniorów, bo jeżeli wywoła inflację, to emerytury będą mniej warte". - Czy chcemy zlikwidować biedę, głód wśród dzieci? Tak, dlatego chcemy zwiększyć pieniądze na edukację, by każde dziecko w szkole po prostu dostało ciepły posiłek. Czy chcemy, żeby ich rodzice mieli wyższe pensje, za które kupią więcej? Tak, niestety ten projekt osłabi siłę nabywczą każdej kolejnej wypłaty rodziców dzieci, o których dobrobyt chcecie dbać - wskazywała Hennig-Kloska.

W czerwcu Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) przedstawiła projekt ustawy "Przyszłość Plus", który zakłada przekazanie dodatkowych 35 mld zł na polskie szkoły, na edukację. "Skąd na to środki? To o 9 mld złotych więcej niż stara polityka planuje wydać na waloryzację 500+ do 800 zł – skoro są na to pieniądze w budżecie, to Trzecia Droga proponuje zainwestować te środki w przyszłość Polski" - wskazywali działacze. Ustawa miała doprowadzić m.in. do zwiększenia liczby zajęć z języka angielskiego i zatrudnienia psychologa w każdej szkole.

Więcej o: