Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym wchodzi w życie już 26 września. Inicjatywę nazwano potocznie "europejskim IKE". Emerytura europejska oferuje seniorom możliwość wypłaty zgromadzonych środków po spełnieniu określonych warunków.
IKE to Indywidualne Konto Emerytalne, którego zadaniem jest dodatkowa oszczędność na cele emerytalne. OIPE (Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny) oferuje podobne rozwiązania do IKE, ale umożliwia przeniesienie konta z oszczędnościami za granicę kraju, jeżeli obszar ten znajduje się w Unii Europejskiej. Dodatkowym atutem jest zwolnienie z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych.
Według informacji przekazanej przez Senat, najistotniejszymi cechami europejskiej emerytury jest to, że:
Według ustaleń portalu WNP.PL, wypłata środków zgromadzonych na subkoncie OIPE jest możliwa po ukończeniu wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55. roku życia. Ponadto należy dokonywać wpłat co najmniej w pięciu dowolnych latach i dokonać ponad połowy wartości wpłat nie później niż pięć lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę.
Środki można wypłacić jednorazowo albo w ratach. Pieniądze można również przenieść na inne kontro OIPE w przypadkach takich, jak likwidacja dostawcy produktu, albo śmierć oszczędzającego. W przypadku śmierci, wypłaty środków może dokonać osoba do tego uprawniona.
Pomimo wejścia w życie ustawy o OIPE, na razie nie będzie dostępnych ofert tego typu na polskim rynku. Jedynym podmiotem, który zamierza wprowadzić OIPE w Polsce, jest słowacki Finax, który czeka na rozpatrzenie wniosku, aby móc oferować europejską emeryturę w Polsce.