Wchodzą nowe przepisy. O tym musi pamiętać każdy kierowca, inaczej grozi mu nawet więzienie

Do pięciu lat więzienia będzie grozić osobom, które uchylają się od opłacenia zadośćuczynienia. Nowe prawo, które zacznie obowiązywać od 1 października, może mieć duży wpływ zwłaszcza na osoby nieposiadające ważnej polisy OC, które spowodowały wypadek samochodowy. Brak ubezpieczenia sprawia, że koszty musimy pokryć z własnej kieszeni, a próba ich uniknięcia może skończyć się więzieniem.

Od początku października w życie wchodzi nowelizacja Kodeksu karnego. Jedna z wprowadzonych tam zmian może mieć szczególny wpływ na kierowców. Jej obowiązywanie oznacza bowiem, że za brak ważnego ubezpieczenia OC w przypadku wypadku grozić może nawet kara więzienia.

Zobacz wideo 30 punktów karnych i 5000 zł mandatu dla kierowcy BMW

Brak ubezpieczenia samochodu może skutkować karą więzienia

Nowe prawo zostanie wprowadzone na mocy art. 244c Kodeksu karnego, w którym czytamy: "Kto uchyla się od wykonania orzeczonego przez sąd na rzecz pokrzywdzonego lub osoby dla niego najbliższej, za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, środka kompensacyjnego w postaci obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo nawiązki, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu".

W sytuacji, w której dojdzie do wypadku, posiadanie ważnej polisy OC sprawia, że koszty naprawy szkód ponosi ubezpieczyciel. W przypadku jej braku sprawca sam musi pokryć te koszty oraz zapłacić poszkodowanemu zadośćuczynienie lub nawiązkę. Jak zauważa portal Prawo.pl, wielu przypadkach sprawcom udaje się jednak uniknąć uiszczenia należności. Problemy sprawiają również próby wyegzekwowania określonych zaległości. Nowe prawo ma poprawić sytuację osób pokrzywdzonych w tych sytuacjach poprzez pozwolenie im na złożenie wniosku o ściganie przestępstwa.

Ile wynosi kara za brak OC? Jej wysokość wzrośnie ponownie w nowym roku

Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC samochodu uzależniona jest od wysokości pensji minimalnej, której kwota wzrosła od 1 lipca bieżącego roku. Zależna jest również od czasu przerwy w ubezpieczeniu. Obecnie, w związku z nieopłaceniem OC dla samochodu osobowego, musimy liczyć się z koniecznością zapłaty 1440 zł w przypadku braku OC przez nie więcej niż trzy dni; 3600 zł w przypadku braku OC przez okres między czterema a 14 dniami lub 7200 zł w przypadku braku OC przez dłużej niż 14 dni.

W związku z inflacją od stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie wzrośnie do kwoty 4242 zł. Będzie wiązało się to również z podwyższeniem kar za brak OC do wysokości 1700 zł w przypadku braku OC przez nie więcej niż trzy dni; 4242 zł w przypadku braku OC przez okres między czterema a 14 dniami oraz 8484 zł w przypadku braku OC przez dłużej niż 14 dni.

Więcej o: