Karty kredytowe - doceń wygodę i bezpiecznie rób zakupy

Karty kredytowe to dość złożony produkt. Są zbudowane z kilku istotnych parametrów - oprocentowania, tzw. grace period, opłat za wydanie i użytkowanie karty, ubezpieczeń, pakietów rabatowych, usług assistance. A mimo wszystko Polacy szybko nauczyli się tego produktu.

W Polsce tak naprawdę przeskoczyliśmy kilka etapów rozwoju rynku kart kredytowych. Na świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, rynek ewoluował kilkadziesiąt lat.

Szymon Kuchciak: To prawda. W Polsce karty kredytowe pojawiły się dopiero 10 lat temu, ale dzięki temu pod względem funkcjonalności i rozwiązań produktowych czy technologicznych polski rynek od razu wskoczył na najwyższy poziom, oferując Klientom najnowsze rozwiązania. Fakt, że Polacy bardzo szybko polubili ten produkt, wynika z jego multifunkcjonalności. Karty mają średnio kilkanaście cech, a konkretnego klienta tak naprawdę interesują najwyżej dwie, trzy funkcjonalności. Obecnie Polacy mają w swoich portfelach ponad 10,5 miliona plastików. Świadczy to oczywiście o tym, że klienci docenili praktyczność tego produktu.

Karta płatnicza czy kredytowa?

Ale żeby wybrać coś dla siebie, trzeba ogarnąć całą filozofię produktu.

Niekoniecznie. Banki komunikując kartę kredytową używają wielu argumentów. Użytkownicy kart dzielą się - w żargonie bankowym - na tzw. transaktorów i rewolwerów. Pierwsi korzystają z karty głównie jako narzędzia transakcyjnego, rzadziej się kredytują. Dla nich liczy się swoboda, dostępność do gotówki, komfort i usługi dodatkowe: ubezpieczenia, pakiety assistance. Znacznie mniej interesuje ich oprocentowanie czy możliwość spłaty kredytu na raty. Druga grupa decyduje się na karty z uwagi na ich aspekt kredytowy biorąc pod uwagę przede wszystkim oprocentowanie, koszty wypłaty gotówki czy długość okresu bezodsetkowego. Dlatego nie trzeba poznawać całej filozofii produktu. Sprzedając karty klientowi masowemu, czyli bardziej skłonnemu do zadłużania się, banki nie komunikują funkcjonalności takich jak serwisy dodatkowe czy ubezpieczenia. Mówi się raczej o dostępie do dodatkowej gotówki i możliwościach wykorzystania karty jako źródła kredytu. Reklamując karty złote czy platynowe, o kosztach prawie w ogóle banki nie wspominają, ponieważ dla tej grupy klientów znacznie bardziej istotny jest prestiż wynikający z posiadania danej karty i szerokie pakiety usług dodatkowych.

Na co powinniśmy zwracać uwagę, wybierając kartę?

Korzystając z karty na co dzień, na pewno docenimy szeroką ofertę programów rabatowych. Płacąc kartą kredytową Deutsche Bank PBC klienci mogą liczyć na rabaty do 50% w ponad 2000 punktów handlowych i usługowych w Polsce i za granicą. Dostosowujemy też ofertę rabatową do pory roku, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom naszych klientów. Staramy się wprowadzać do programu rabatowego nie tylko marki popularne, ale także te niszowe, tworzone przez prawdziwych pasjonatów. Warto sprawdzić, jakie pakiety ubezpieczeniowe oferowane są w ramach karty. Czasem są one bezpłatne, jak ubezpieczenie dla podróżujących za granicę posiadaczy naszych kart. Nie powinno się rezygnować z ubezpieczenia karty. Chroni ono przed konsekwencjami kradzieży plastiku w razie nieuprawnionych transakcji, czy kradzieży gotówki wypłaconej z bankomatu. Przydatne są pakiety assistance oraz usługi concierge, których zakres jest zwykle nieograniczony. W przypadku kart platynowych oferujemy również dostęp do saloników VIP na lotniskach na całym świecie w ramach usługi priority pass. Osoby korzystające z karty jako narzędzia kredytowego, powinny zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania oraz możliwość rozłożenia spłaty zadłużenia na raty, czy dodatkowego przesunięcia terminu spłaty. Można rozważyć również ubezpieczenie od utraty pracy. Zawsze warto porównać koszt wydania karty kredytowej i poszukać oferty banku, który zwraca tę kwotę w zamian za użytkowanie. W Deutsche Bank PBC wystarczy wykonać jedną dowolną transakcję w ciągu miesiąca od dnia aktywacji. W późniejszych latach o zwolnieniu z opłaty decydują obroty wykonane kartą.

A co z bezpieczeństwem karty kredytowej?

Karty kredytowe powinny być wyposażone w chip, czyli mikroprocesor. Dzięki temu użytkownik karty zyskuje dodatkową ochronę przed nieuprawnionymi transakcjami. Ważne jest również ubezpieczenie karty. Pakiet "Bezpieczna karta" dostępny w naszej ofercie chroni przed ryzykiem nieuprawnionych transakcji i rabunku gotówki wypłaconej z bankomatu za pomocą karty. Dodaliśmy też ubezpieczenie od utraty lub uszkodzenia towaru zakupionego kartą oraz utratę karty wraz z dokumentami. W tym przypadku koszt wyrobienia nowych dokumentów pokrywany jest z ubezpieczenia. Zakres ochrony dla wszystkich kart jest ten sam, inne są oczywiście sumy ubezpieczenia. Niezależnie od bezpieczeństwa, jakie daje konstrukcja samego produktu, musimy też zadbać o to bezpieczeństwo sami. Nie jest to trudne jeśli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad i np. nie przechowywać PIN-u razem z kartą, nie udostępniać go osobom trzecim, weryfikować otrzymane zestawienia transakcji i zgłaszać bankowi wszelkie zauważone nieprawidłowości, a przede wszystkim niezwłocznie zastrzec kartę w przypadku jej kradzieży lub zaginięcia.

Z jakich produktów finansowych korzystasz najczęściej?