Z plastikiem na zakupy

Polacy coraz częściej sięgają po karty kredytowe. Kiedy wzmożonych wydatków nie sposób pokryć z bieżących dochodów, wielu z nas korzysta z pożyczonych pieniędzy. Jak nie popaść w pułapkę plastikowego długu?

Rozsądek ponad wszystko

Plastikowe pieniądze wydaje się łatwiej, niż te papierowe. Powinniśmy więc podczas zakupów kierować się rozsądkiem i pamiętać o tym, że po upływie okresu bezodsetkowego, który wynosi zwykle ponad pięćdziesiąt dni, kartę będzie trzeba spłacić. Od nas zależy, czy zdecydujemy się na spłatę kwoty minimalnej, czy całości zadłużenia. Uregulowanie całej kwoty pozwala nam skorzystać z zupełnie darmowego kredytu. Płacąc kwotę minimalną, musimy liczyć się z odsetkami, które Bank dopisze do rachunku. Warto więc zastanowić się, ile chcemy wydać i kontrolować ustalony przez siebie limit. Wiele banków oferuje także swoim klientom funkcję kredytu ratalnego w karcie, dzięki któremu mogą rozłożyć swoje wydatki na niżej oprocentowane raty.

Pamiętajmy także, że karty kredytowej nie należy używać do wypłat gotówki z bankomatu. Wiąże się to bowiem z prowizją oraz odsetkami naliczanymi od razu po dokonaniu transakcji (jest to transakcja gotówkowa, a okres bezodsetkowy obowiązuje tylko w przypadku transakcji bezgotówkowych).

Oczy dookoła głowy

Uważaj, abyś nie padł ofiarą kieszonkowców, krążących po zatłoczonych centrach handlowych. Kartę kredytową warto schować w bezpiecznym miejscu, niekoniecznie w portfelu. Jeśli złodziej okaże się sprytniejszy, koniecznie zastrzeż kartę jak najszybciej. Na szczęście istnieje przepis prawny, który jeszcze zanim zastrzeżemy kartę, chroni przed nieuprawnionymi transakcjami w kwotach powyżej 150 euro. Odpowiedzialność za straty do wysokości tej kwoty spoczywa na nas, ale resztę biorą na siebie banki.

Warto jednak rozważyć wykupienie ubezpieczenia, aby nie narażać się na takie wydatki. To koszt zwykle około kilku złotych miesięcznie. Wiele banków w pakietach ubezpieczeniowych (np. Bezpieczna Karta w Deutsche Bank) oferuje klientom ochronę od skutków nieuprawnionych transakcji, rabunku gotówki wypłaconej z bankomatu, kradzieży samej karty i dokumentów, ale także ubezpieczenie przedmiotów zakupionych kartą. Zasady bezpieczeństwa obowiązują nas również podczas zakupów w internecie. Warto sprawdzić wiarygodność e-sklepu, w którym chcemy dokonać zakupu. Jeśli podejrzewamy próbę oszustwa, poinformujmy Bank, że nie otrzymaliśmy towaru, czy usługi, za którą zapłaciliśmy kartą. Bank podejmie działania w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Karta kredytowa powinna być przedmiotem szczególnej uwagi każdego jej użytkownika, także dlatego, że znajduje się na niej komplet informacji potrzebnych do zakupów w sieci (numer, data ważności oraz kod zabezpieczający CVC2/CVV2).

Rabaty i loterie

Warto zorientować się, czy nasza karta kredytowa daje nam prawo do zniżek w sklepach i punktach usługowych. Dzięki programom lojalnościowym oferowanym w ramach kart kredytowych w niektórych miejscach możemy liczyć na rabaty.

Na przykład Deutsche Bank PBC dla posiadaczy kart kredytowych przygotował rabaty do 50% w ponad 2000 punktów usługowych i handlowych. Wśród ofert znajdziemy także te typowo zimowe - zniżki na sprzęt narciarski we Free-sport, czy pobyt w hotelach Lands Gut Hotels, kurortach Club Med we Francji oraz SPA w całej Polsce. Najbardziej oryginalną ofertą z pewnością okażą się spotkania ze stylistami z showroomów Roberta Serka, Green Establishment, Flash i Poza. Warto dodać, że zakupione za pomocą karty DB przedmioty są ubezpieczone od kradzieży, a w ramach dostępnej w pakiecie karty funkcji "Wygodna spłata", klienci mogą rozłożyć wydatki na wygodne raty.