Bezgotówkowe pokolenie Y

Gotówka kupiona w kantorze to według Polaków najwygodniejszy sposób finansowania wydatków w trakcie podróży zagranicznej. Ponad 40 proc. respondentów wskazało właśnie taką odpowiedź w sondażu przeprowadzonym przez Instytut Homo Homini dla Deutsche Bank PBC. Jednocześnie aż 35 proc. respondentów wybrało karty płatnicze.

Polacy w podróży są tradycjonalistami - niezależnie od wieku czy płci respondenci uważają gotówkę wymienioną w kantorze za najlepszy sposób regulowania wydatków w czasie podróży. Ale także, jak pokazuje badanie, coraz chętniej korzystamy za granicą z kart płatniczych. Kartę debetową lub kredytową wskazało 35 proc. badanych.

Co ważne Polacy wiedzą, że wiele banków umożliwia wypłatę z zagranicznych bankomatów bez prowizji i właśnie takich maszyn będą szukać. Pobranie środków z bezprowizyjnego bankomatu wskazało jako preferowaną formę zdobycia gotówki 18 proc. respondentów. Z kolei 17 proc. woli za wakacyjne zakupy zapłacić kartą kredytową.

Bezgotówkowe pokolenie Y

Czy te proporcje mają szansę się zmienić, a karty staną się realną konkurencją dla z kantorów? - W Polsce jest obecnie w obrocie ok. 31 mln kart płatniczych, z czego 9 mln to karty kredytowe. Choć karty są coraz powszechniejsze, nie spodziewałbym się radykalnie szybkiego rozstania z gotówka. Zbyt wiele jest osób, które gotówkę po prostu lubią. Taka forma płatności jest dla nich bezpieczna, pewna i wygodna - mówi prof. Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich. - Z drugiej strony mamy w Polsce 10 mln dobrze wykształconych, młodych ludzi. Im więcej osób z pokolenia Y będzie na rynku pracy, tym szybciej będziemy się jako społeczeństwo rozstawać z gotówką. Nowe pokolenie wymusi taką zmianę - prognozuje prof. Kaszubski.

Jak pokazuje badanie IHH dla Deutsche Bank PBC, faktycznie osoby między 25, a 29 rokiem życia, są najbardziej skłonne do korzystania w trakcie podróży z karty kredytowej.

O czym warto pamiętać jadąc na wakacje

Co według ekspertów lepiej sprawdzi się w podróży - kieszenie wypchane gotówką, czy portfel pełen kart? Szymon Kuchciak, Dyrektor Centrum Rozwoju Kart Kredytowych Deutsche Bank PBC radzi, aby pamiętając o ryzyku kradzieży w podróży mieć ze sobą trochę gotówki i co najmniej dwie karty. Bezpieczniej jest unikać noszenia przy sobie większych sum. - Najlepiej jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, w których bankomatach nasz bank umożliwia wypłatę bez prowizji i pobierać gotówkę na bieżąco, według potrzeb - mówi Szymon Kuchciak. Wiele banków daje już swoim klientom w pakietach z kontami taką możliwość we wszystkich bankomatach na świecie (m.in. Deutsche Bank, BZ WBK, PKO BP, Alior Bank itd).

Jak bank przeliczy wydatki wakacyjne z lokalnej waluty na złotówki? Mechanizm ten jest dwuetapowy - najpierw kwota wypłaty lub zakupów jest przeliczana na euro (rzadziej na dolary amerykańskie) i dopiero z tej, tzw. waluty rozliczeniowej, na złotówki. Koszt przewalutowania nie jest duży, ale można go też dodatkowo minimalizować. - Przed wyjazdem do Eurolandu dobrze jest upewnić się, że posiadamy kartę, która ma walutę rozliczeniową w euro, analogicznie powinno się postępować jadąc do U.S.A. Wtedy nasze zakupy będą przewalutowane tylko 1 raz - mówi Szymon Kuchciak. - Inną metodą może być otwarcie rachunku walutowego, na którym rozliczenia są prowadzone w konkretnej walucie, np. w jenach w czasie podróży do Japonii.

Oszczędności na urlopie

- Nowoczesne technologie wprowadzają wiele ułatwień do naszego codziennego życia. Planując wakacje warto jest z nich umiejętnie korzystać - mówi Kuchciak. - Płacąc za wakacje kartą kredytową możemy "rozłożyć" koszt urlopu na dłuższy czas. Dzięki okresowi bezodsetkowemu faktycznie koszt poniesiemy już po powrocie - dodaje.

W wielu krajach osoba podróżująca na własną rękę wręcz nie może obejść się bez karty - jest ona podstawą rezerwacji w hotelu czy wynajmu samochodu. Warto też pamiętać o dodatkowych funkcjonalnościach. W ramach programów lojalnościowych klienci mogą liczyć na zniżki na bilety lotnicze, w restauracjach i hotelach (np. w Deutsche Bank PBC dostępny jest 50-cio procentowy rabat płacąc kartą kredytową za bilety u jednego z największych operatorów promowych na świecie).

Z kartą kredytową bezpieczniej

Ale co najważniejsze karty kredytowe bardzo często wyposażone są w pakiet usług assitance i ubezpieczenie (medyczne lub NNW). A jak pokazują badania przeprowadzone dla TU Europa ubezpieczenie jest kwestią, o której jadąc za granicę większość Polaków zwyczajnie zapomina. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić, czy w ramach naszej umowy na kartę bank udostępnia nam ubezpieczenie. Jeśli nie, w ostatniej chwili można teraz skorzystać z jednego z tzw. wirtualnych marketów ubezpieczeniowych (np. market ubezpieczeniowy online Deutsche Banku). - W Internecie ubezpieczenie można kupić w ostatniej chwili, polisę otrzymamy emailem wraz z informacją, co zrobić w przypadku wystąpienia potrzeby kontaktu z ubezpieczycielem - wyjaśnia Szymon Kuchciak.

Na koniec optymistyczna informacja - tegoroczne lato, zgodnie z prognozami Ekoradia, ma być jednym z najcieplejszych w ciągu ostatnich 100 lat. Tak więc możemy liczyć, że po zastosowaniu się do powyższych rad, nic nie stanie na przeszkodzie udanemu wypoczynkowi.

***Sondaż telefoniczny przeprowadził na zlecenie Deutsche Bank PBC Instytut Homo Homini 12 czerwca 2011 r. na losowej, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski próbie respondentów.

W raporcie skorzystaliśmy z danych dostępnych na stronie http://www.tueuropa.pl/z-biurem-podrozy-ubezpieczamy-sie-w-ciemno,new,mg,3,46,201.html,2822