Bill Gates: W 2035 roku nie będzie na świecie biednych krajów

- Za 20 lat ponad 70 proc. krajów będzie miało wyższy dochód na osobę niż współczesne Chiny - przewiduje Bill Gates. W swoim dorocznym liście napisanym wspólnie z żoną Melindą nie tylko snuje odważne przypuszczenia na temat przyszłości. Rozprawia się także z popularnymi mitami utrudniającymi walkę z biedą na świecie.

3 mity dotyczące biedy według Gatesa:

1. Biedne kraje zawsze pozostaną biedne.

 

2. Pomoc zagraniczna to marnotrawstwo.

 

3. Ratowanie życia prowadzi do przeludnienia.

Jak małżeństwo Gatesów na nie odpowiada?

1. Przykłady takich państw, jak Indie, Turcja czy Chile pokazują, że żaden kraj nie musi pozostać biedny.

 

2. Pomoc zagraniczna jest minimalna, a i tak daje efekty. - Najhojniejsze państwo świata, Finlandia, wydaje na pomoc zaledwie 3 proc. swojego budżetu - twierdzi Bill Gates.

 

3. Śmiertelność dzieci nie wpływa na zmniejszenie populacji. - Kiedy jest pewność, że dzieci przeżyją, rodzice decydują się na mniejsze rodziny - pisze Melinda Gates.

 

"Oszałamiające zmiany"

Pokonanie tych trzech mitów jest możliwe. Gates jest optymistycznie nastawiony co do przyszłości. - Do 2035 roku nie będzie już niemal żadnych biednych krajów na świecie - pisze w liście. Aby potwierdzić swoją wizję, sięga w przeszłość - nie tylko do danych statystycznych, ale też własnych doświadczeń:

- Melinda i ja odwiedziliśmy miasto Meksyk w 1987 roku - wspomina. - W większości domów nie było bieżącej wody. Widziałem ludzi, którzy musieli pokonywać pieszo albo rowerem ogromne odległości, by ją zdobyć. Przypominało to sceny z afrykańskiej wioski.

- Zmiany, jakie od tego czasu zaszły, są oszałamiające - twierdzi Gates. - Powietrze jest znacznie czystsze, widać nowe drogi, wysokie budynki, nowoczesne mosty. Wciąż obecne są slumsy i obszary biedy. Jednak większość ludzi mieszkających w tym mieście należy do klasy średniej. To cud.

"Świat jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej"

- Gdy codziennie śledzisz wiadomości, możesz odnieść wrażenie, że świat ma się coraz gorzej - podsumowują Gatesowie. Nie odmawiają znaczenia złym wiadomościom, ale radzą, by analizować je w szerszym kontekście. - Wiara, że świat ma się coraz gorzej, jest nie tylko błędem, jest szkodliwa - twierdzą. - Pod niemal każdym względem świat jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej. W ciągu następnych dwóch dekad sytuacja jeszcze się poprawi.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: