Zaczynaliśmy prawie tak samo. Gdzie jesteśmy teraz? Rozwój Polski i Ukrainy [WYKRES DNIA]

- Byłem niedawno w Polsce, która u schyłku komunizmu miała gorsze wyniki gospodarcze niż ówczesna Ukraina. Jechałem do Niemiec przez granicę, której praktycznie nie było widać! Chcemy żyć tak, jak żyją ludzie w Polsce - krzyczał w pierwszych dniach protestów na Ukrainie Witalij Kliczko. Sprawdzamy, jak przez ostatnich 20 lat gospodarczo zmieniły się nasze państwa.

Na początku lat 90. Polska i Ukraina startowały z podobnego poziomu gospodarczego. Dziś my zbliżamy się do świętowania 25-lecia demokracji, a na ulicach Kijowa trwają starcia z opozycją. Niepodpisanie przez Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską wywołało wybuch wściekłości Ukraińców. Zgromadzeni na kijowskim Majdanie najpierw domagali się podpisania umowy, potem ustąpienia władzy.

Rosnąca przepaść

Na wykresie prezentujemy dane dotyczące PKB na jednego mieszkańca obu krajów, zebrane przez Bank Światowy . Na początku lat 90. różnica wynosiła zaledwie 124 dolary. Ponad 20 lat później (na koniec 2012 roku) było to już prawie 9 tys. dolarów.

PRZECZYTAJ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO Z WYDARZEŃ W KIJOWIE>>>

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: