Ci deweloperzy twierdzą, że kryzys ich nie dotyczy

Spółki Robyg, Atal i Inpro chwalą się, że w ubiegłym roku sprzedały więcej mieszkań niż rok wcześniej. Jak im się to udało?

W 2011 r. deweloperzy musieli ostro konkurować między sobą, bo mieszkań na rynku było dużo więcej niż chętnych na nie. Pod koniec trzeciego kwartału firma doradcza Reas doliczyła się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi prawie 9,5 tys. gotowych pustostanów, w tym w samej tylko stolicy - ok. 4 tys. Mimo to działająca w Warszawie i Gdańsku spółka Robyg poinformowała o podwojeniu wyników rocznej sprzedaży mieszkań z 2010 r. Deweloper zamknął ubiegły rok wynikiem 1019 umów podpisanych z klientami. - Z roku na rok konsekwentnie rozwijamy kolejne projekty, oferując doskonałą jakość w atrakcyjnej cenie - komentuje szef rady nadzorczej tej giełdowej spółki Oscar Kazanelson.

Prawie 25-proc. wzrostem sprzedaży chwali się także prezes firmy Atal Zbigniew Juroszek. Ten deweloper buduje mieszkania i domy w Krakowie, Katowicach, Łodzi i we Wrocławiu. Na 514 z nich znalazł chętnych. "Słowo kryzys nas nie dotyczy" - mówią w Atalu.

Z kolei trójmiejska spółka deweloperska Inpro sprzedała w ubiegłym roku 405 mieszkań i domów. Ten wynik brutto, czyli nieuwzględniający rezygnacji z umów, jest o 22 proc. lepszy niż w 2010 r. - Wzrost sprzedaży jest lepszy od oczekiwań - komentuje prezes Inpro Piotr Stefaniak. - Zasadniczą rolę w tym sukcesie odegrało dopasowanie inwestycji do rosnących wymagań klientów, w szczególności w zakresie konkurencyjnych cen, atrakcyjnych lokalizacji oraz przemyślanych rozkładów mieszkań.

Inpro informowało np. pod koniec sierpnia o sprzedaniu 60 proc. mieszkań w pierwszym etapie Osiedla Jabłoniowa w Gdańsku Chełmie. Ich ceny wynosiły 3,8-4,7 tys. zł za m kw., czyli znacznie poniżej średniej w ofercie trójmiejskich firm deweloperskich. Według firmy doradczej Reas wynosiła ona w trzecim kwartale 2001 r. niespełna 6,5 tys. zł za m kw. Inpro stosowało też rabaty cenowe, które przed świętami wynosiły 5 proc.

Elastyczną politykę cenową stosował też w ubiegłym roku Robyg. W grudniu część mieszkań na Osiedlu Zdrowa w Wilanowie warszawski deweloper sprzedawał po 5555 zł za m kw. Na niektóre mieszkania na osiedlu Lawendowe Wzgórza w Gdańsku dawał zaś 10-proc. zniżkę.

Z kolei Atal, oprócz promocyjnych cen (we Wrocławiu - 5,5 tys. zł za m kw.), oferował m.in. wykończenie mieszkań gratis.

Prezes Home Brokera Damian Milibrand twierdzi, że w tym roku prawdopodobnie większość kupujących mieszkania wybierze je z oferty firm deweloperskich, m.in. dlatego, że są oni bardziej elastyczni od sprzedających mieszkania na rynku wtórnym.

Więcej o: